دکتر محمد تقی نظرپور در گفت و گو با خبرنگار ایسنا ضمن بیان این مطلب با اشاره به کاهش بودجه عمرانی دانشگاه ها در سال آینده، اظهار کرد: حدود پنج و نیم درصد این بودجه در سال ۹۹ به دلیل کمبود اعتبارات کاهش یافته است اما در عین حال بودجه عمرانی دانشگاه ها برای سال جاری حدود ۹۸ درصد اختصاص داده شده است.

وی در ادامه میزان افزایش بودجه دانشگاه‌ها و مراکز پژوهشی برای سال ۹۹ در لایحه پیشنهادی دولت را ناچیز دانست و گفت: ما معتقد هستیم این میزان که حدود ۱۰ درصد است نیاز دانشگاه‌ها و مراکز پژوهشی ما را برطرف نمی کند چرا که نیازهای این مراکز صرفا بخش پرداخت حقوق نیست بلکه فعالیت‌های پژوهشی و تحقیقی را نیز شامل می شود.

معاون اداری، مالی و مدیریت منابع وزارت علوم گفت: در حال حاضر ۸۰ درصد اعتبارات دریافتی دانشگاه ها صرف پرداخت حقوق و دستمزد می شود و ۲۰ درصد باقیمانده در امور دیگر صرف می شود که وزارت علوم در تلاش برای دریافت این ۲۰ درصد است.

نظرپور خاطرنشان کرد: ۹۵ درصد اعتبارات سایر دستگاه های اجرایی صرف پرداخت حقوق و دستمزد می شود اما دانشگاه ها فقط دغدغه حقوق ندارند. بنابراین باید توجه ویژه ای به بودجه مصوب دانشگاه ها صورت بگیرد.

معاون اداری، مالی و مدیریت منابع وزارت علوم در پایان بودجه منظور شده برای آموزش عالی کشور را تا حدودی قابل قبول توصیف کرد و گفت: با این وجود باید اذعان کنیم که دانشگاه هایمان با مشکلات جدی روبرو هستند و ضروریست که فکری اساسی برای اعتبارات آنها صورت بگیرد.

انتهای پیام

دیدگاهتان را بنویسید