به گزارش ایسنا، دکتر محمدرضا صادقی در نشست‌خبری که در پژوهشگاه ابن‌سینای جهاددانشگاهی برگزار شد، با بیان این که پژوهشگاه ابن‌سینا یکی از سه پژوهشگاه وابسته به جهاد دانشگاهی است گفت: فعالیت ما حول بیوتکنولوژی پزشکی و بیوتکنولوژی زیستی است. مجموعه پژوهشگاه داری سه پژوهشکده بیوتکنولوژی تولیدمثل، آنتی‌بادی و نانو بایو تکنولوژی است.


وی افزود: پژوهشگاه ابن‌سینا دارای دو مرکز تخصصی نیز هست. این مراکز عبارتند از: مرکز خدمات تخصصی درمان ناباروری و سقط مکرر و هم‌چنین مرکز خدمات تخصصی بایو فارم یا تولید فرآورده‌های تولیدمثلی در حیوانات مزرعه‌ای.


رییس پژوهشگاه ابن سینا ادامه داد: در حال حاضر، تمرکز ما بر روی تولید جنین از نژادهای برتر است. همانطور که در جهاد دانشگاهی نیز این هدف دنبال می‌شود در پژوهشگاه هم به دنبال این هستیم که نیازهای جامعه را شناسایی کنیم و با برنامه‌ریزی‌ که انجام می‌شود بتوانیم نیازهای جامعه را مرتفع کنیم.


صادقی اظهار کرد: ما امیدواریم  بتوانیم بخشی از  نیازهای جامعه که از منابع خارجی تامین می‌شود یا نیازهایی که  رفع آن‌ها مشکل است را در داخل کشور برطرف کنیم. شاید نگاهی که به پژوهشگاه و گروه‌های پژوهشی دیگر می‌شود با نگاهی که به پژوهشگاه‌های جهاد می‌شود متفاوت باشد. شاید ما نقش اصلی خود را تولید علم و حرکت در مرزهای علم ندانیم. انجام تحقیقات توسعه‌ای و کاربردی از وظایف ما است تا بتوان نیازهای جامعه را مرتفع کرد.


رییس پژوهشگاه ابن‌سینا افزود:  بخشی از تحقیقات پژوهشگاه، ممکن است کوتاه‌مدت باشد که نتایج آن هم به صورت سریع وارد بازار می‌شود. برخی دیگر، نیازمند مهندسی معکوس است و بخش دیگری از تحقیقات، نیازمند زمانی طولانی‌تر است.  گاهی اوقات متاسفانه در داخل کشور یک استراتژی خاص برای انتخاب یک گونه دامی چه در حوزه دام سنگین و چه در حوزه دام سبک وجود ندارد. البته اگر از مسئولان وزارت بپرسید احتمالا می‌گویند وجود دارد ولی تنوع دام‌های وارداتی بسیار زیاد است.نمی‌خواهیم نژادهایی را گسترش دهیم که با زیست‌بوم ایران سازگار نباشد


وی با بیان این که ما همیشه به دنبال این بودیم که هم راستا با برنامه‌های وزارت جهاد کشاورزی دام‌هایی که مورد تایید آن‌هاست و سابقه ورود آن‌ها را دارند انتخاب کنیم، گفت:  کاری که ما انجام دادیم این بوده که به جای آن که یک میلیون راس دام وارد کشور شود، نژادهایی به عنوان نژادهای ژنتیکی  به طور محدود وارد کشور شوند تا ما بتوانیم اصلاح نژاد را با تکثیر این‌ها در داخل کشور انجام دهیم. نمی‌خواهیم نژادهایی را گسترش دهیم که با زیست‌بوم ایران سازگار نباشد. قبلا گفته شده بود که جهاد دانشگاهی به حوزه‌های وارد شده که میتواند برای آینده صنعت دام‌پروری کشور مشکل ایجاد کند. در صورتی که مجوزهایی که برای ورود می‌گیریم دام‌هایی هستند که سابقه ورود آنها به کشور وجود داشته است.صادقی  ادامه داد: کاری که ما انجام می‌دهیم این است که به وزارت کشاورزی کمک کنیم که منابع ارزی زیادی را از کشور خارج نکند. در گذشته، اگر یک گاو عملکرد خوبی داشت در دوران باروری می‌شد پنج یا شش گوساله از آن به دست آورد،  اما الان همکاران ما می‌توانند از یک گوساله  در دوره شش ماهگی تا یک سالگی آن، حدود ۶۰ جنین بگیرند که اگر گیرایی ۵۰ درصدی داشته باشد می‌توان حدود ۳۰ گوساله از یک گاو به دست آورد. در حالت باروری طبیعی سه گوساله از این گاو گرفته می‌شده اما الان می‌توان ۳۰ گوساله از آن به دست آورد.


رییس پژوهشگاه ابن سینا درباره فعالیت‌های جهاد دانشگاهی در زمینه درمان ناباروری گفت: اگر جهاد دانشگاهی حدود سی سال پیش به حوزه درمان ناباروری وارد شد به این علت بود که حدود سی سال پیش بسیاری از هموطنان ما که تمکن مالی داشتند به خارج از کشور می‌رفتند و در آن کشورها مشکل زبان و اقامت را داشتند. جهاد دانشگاهی احساس کرد که می تواند به این حوزه وارد شود و با ورود جهاد به این حوزه، می‌بینید که مراکز درمان ناباروری وابسته به جهاد همکاری خوبی با هم دارند.


صادقی افزود: در مرکز درمان ناباروری ابن سینا توانستیم به حیطه‌هایی وارد شویم که در این حیطه‌ها، شاید بسیاری از این خدمات توسط مراکز دیگر انجام نمی‌شود یا کیفیت آن در حد قابل قبولی نیست.هر بیماری ژنتیکی که قابل تشخیص در والدین باشد به راحتی برای جنین قابل پیشگیری است


وی درباره اهمیت تشخیص بیماری‌های ژنتیکی گفت:  امروزه در بخش بهداشت و درمان کشور، بسیاری از هزینه‌ها به بیماری‌های خاص تعلق می‌یابد.  این بیماری‌ها با هزینه کمی قابل پیشگیری است و می‌تواند از نگرانی‌هایی که برای خانواده‌ها ایجاد می‌کند جلوگیری کند. هر بیماری ژنتیکی که قابل تشخیص در والدین باشد به راحتی برای جنین قابل پیشگیری است. اگر ژنی در والدین قابل تشخیص باشد می‌توان در جنین تشخیص داد. با لقاح خارجی، نقص در جنین‌ها هم شناسایی می‌شود و به راحتی می‌توان مانع از تولد فرزندان مبتلا به بیماری شد.


رییس پژوهشگاه ابن سینا با بیان این که با توجه به هزینه‌ها، ارائه خدمات برای پیشگیری از بیماری‌های ژنتیکی سود چندانی برای پژوهشگاه ابن‌سینا ندارد گفت: با وجود این، همیشه سعی کردیم جهاد دانشگاهی و ابن سینا یک قدم جلوتر باشد و فعالیت ما تکمیل‌کننده مراکز دیگر باشد. یکی از تاکیدهایی که در دوران ریاست قبلی، آقای دکتر آخوندی بیان شد این بود که فعالیت‌هایی که این جا  در ارتباط با اهدای جنین، تخمک و رحم جایگزین انجام می‌شود باید مطابق با آخرین استانداردهای جهانی و مبتنی بر فقه پویای شیعه باشد.وی افزود:  ما همیشه سعی کردیم  در کنار خدمتی که ارائه می‌شود نوآوری هم داشته باشیم. تا یک سال آینده یکی دو مورد از خدماتی که برنامه‌ریزی کرده‌ایم هم ارائه می‌شود و شاید مرکز ابن‌سینا در ارائه این موارد جزو تنها مراکزی باشد که در حوزه تولید مثل انسان می‌تواند این خدمات را ارائه دهد.قصد ایجاد جو رسانه‌ای و تبلیغاتی برای پژوهشگاه ابن سینا را نداریم


دکتر صادقی در پایان اظهار کرد: جلساتی هم داشته‌ایم  که گروه‌های پژوهشی را به این سمت ببریم که در زمینه فعالیتی که می‌خواهند انجام دهند نیاز جامعه و رقبا را بررسی کنند. گروه‌های پژوهشی باید ببینند اگر جای دیگری همان خدمت را با کیفیت مناسبی ارائه می‌دهد شاید نیاز به ورود ما نباشد. در عین حال  که ما یک مجموعه خودگردان هستیم و باید بتوانیم منابعی را که برای کارهای پژوهشی خود می‌خواهیم از محل ارائه خدمات و تولیدات خود تامین کنیم ولی هیچ گاه قصد ورود به رقابت با بخش خصوصی را نداشته‌ایم. سعی کردیم که از ایجاد جو رسانه‌ای و تبلیغاتی برای مجموعه خودداری کنیم. اگر بسیاری از طرح‌ها قبل از تکمیل شدن ارائه شود آن اعتمادی که نسبت به مراکز تحقیقاتی و پزشکی وجود دارد از بین خواهد رفت.  تازمانی که مجوزهای مختلف از سازمان‌های مختلف گرفته نشده اطلاع رسانی نمی‌شود تا اعتماد عمومی جامعه از بین نرود. هدف ما همواره این بوده که اطلاعات درستی در اختیار مردم قرار بگیرد.مردم معنای ناباروری را خوب فهمیده‌اند


به گزارش ایسنا، رییس مرکز درمان ناباروری ابن‌سینا نیز در این نشست با بیان این که در طول سالیان گذشته مردم معنای ناباروری را خوب فهمیده‌اند، گفت: مردم اکنون می‌دانند که از هر پنج زوج، یک زوج نابارور است . در حال حاضر می‌بینیم که مردم در سنین مناسب‌تری برای درمان ناباروری مراجعه می‌کنند که این مهم به علت  زحمات رسانه‌ها است. ایجاد فرهنگ برای ارتقای سطح سلامت و ایجاد نگرشی در جامعه در زمینه سلامت، بسیار مهم است.


دکتر علی صادقی‌تبار افزود:  آندومتریوز بیماری‌ پیچیده‌ای است که در کتاب‌ها نوشته شده بعد از ۸ تا ۱۰ سال از شروع آن تازه شناخته می‌شود. در کشور ما در حال حاضر شرایط در زمینه این بیماری بهتر شده است. زمانی گفته می‌شد که تشخیص این بیماری فقط با جراحی است و عملی به نام لاپاراسکوپی تشخیصی روتین بود. امروزه ابزارها و روش‌ها و معاینات بالینی کمک می‌کند که این تشخیص‌ها به موقع انجام شود و طول دوره تشخیص تا درمان کوتاه شود.


صادقی تبار ادامه داد: ما در کنار فعالیت‌هایی که براساس رسالت‌های مهم پژوهشگاه ابن سینا در حوزه‌های گسترده ای مثل بیولوژی تولید مثل و تشخیص و درمان سرطان انجام شده به بحث ناباروری و تولید مثل انسان پرداخته‌ایم. با انجام پژوهش‌ها بر روی مرزهای دانش حرکت می کنیم.


صادقی‌تبار اظهار کرد: تلاش کردیم شرایطی فراهم کنیم که زوجی که از اقصی نقاط کشور به این مرکز می‌آید به لحاظ خیلی مسائل دیگر نیاز نداشته باشند که هر خدمتی را در یک نقطه از شهر دریافت کند. کلیه متخصصان و گروه‌های تخصصی مورد نیاز برای درمان ناباروری در این مرکز حضور دارند. ما در این جا هفت کلینیک در کنار هم گرد آوردیم که به ناباروی یا بیماری‌های شایع در ناباروری اختصاص دارد.وی اولین کلینیک را کلینیک درمان ناباروری معرفی کرد و افزود:  هر زوجی که زیر ۳۵ سال سن دارد و یک سال برای باروری اقدام کرده و موفق نشده و هم‌چنین زوج‌هایی که بالای ۳۵ سال سن دارند و شش ماه اقدام موثر داشتند و موفق نشدند که دارای فرزند شوند و به آن‌ها نابارور اطلاق می‌شود می‌توانند به این مرکز بیایند و توسط متخصصان مربوطه بررسی و معاینه شوند . چنانچه علت واضحی یا بیماری زمینه‌ای وجود داشته باشد که منجر به ناباروری شده باشد با درمان آن بیماری و اقدام طبیعی برای باردار شدن این مشکل رفع می‌شود.


صادقی تبار ادامه داد: اگر علت واضحی یا بیماری زمینه‌ای برای ناباروری وجود نداشته باشد از روش‌های کمک باروری استفاده می‌شود و در کلینیک درمان ناباروری، ناباروری درمان می‌شود. تشخیص روش توسط متخصصان انجام می‌گیرد. در این مرکز، متخصصان خوبی همچون متخصص زنان، ارولوژی و متخصصان جنین‌شناسی وجود دارند که با هم تصمیم‌گیری می‌کنند.


وی افزود: کلینیک دوم در رابطه با این مشکل فعالیت می‌کند که خانمی باردار می‌شود ولی نمی‌تواند بچه را نگاه دارد یا به دلیل بیماری‌های مختلف بچه سقط می‌شود و یا رحم توانایی حمل بچه را ندارد. این افراد درمان‌های خیلی تخصصی و ویژه‌ای را می‌طلبند که گروه‌های تخصصی از ژنتیک، داخلی، غدد، متخصص زنان، جنین‌شناسی و روانپزشک و متخصصان عفونی و متخصصان دیگر گرد هم می‌آیند و می‌توانند درمان‌های موثری را انجام دهند. این کلینیک یکی از کلینیک‌های افتخارآمیز ما است که موفقیت بالای ۸۰ درصد دارند. این آمار جزو آمارهای بی‌نظیر در حوزه درمان ناباروری است.


صادقی تبار اظهار کرد: کلینیک سوم ما کلینیک کنترل بارداری برای سلامت مادر و جنین است . زوجی که با این زحمت بچه‌دار می‌شوند فرزند ویژه‌ای دارند که باید از آن در طول ۹ ماه بارداری نگهداری شود. بررسی وجود معایب ژنتیکی، تشخیص‌های قبل از لانه‌گزینی و تشخیص‌های دوران بارداری تا زمانی که جنین به سنی برسد که از لحاظ شرعی و قانونی اجازه سقط آن وجود نداشته باشد در کلینیک ابن‌سینا انجام می‌شود. مادران زیادی که نابارور نبودند و طبیعی باردار شده‌اند هم برای کنترل دوران بارداری به این کلینیک می آیند.


وی  کلینیک چهارم را کلینیک درمان‌های جایگزین و رحم جایگزین معرفی کرد و افزود:  آن دسته از زوج‌هایی که از داشتن گامت یا اندام‌های جنسی‌ که منجر به تولد فرزند شود محروم هستند و تا پیش از این درمان‌هایی که قانونا و شرعا مجاز شناخته شده و قوانین و ضوابطی که وزارت بهداشت مشخص کرده باید فرزندخوانده می‌گرفتند، این جا این امکان فراهم است که با رعایت قانون اصولی و شرعی و حقوقی و با اجازه دادگاه جنینی که در حد چند سلول است به مادر داده شود و زایمان آن توسط مادر انجام شود. مرکز درمان ناباروری ابن سینا به دلیل رعایت ضوابط حساس و مهم جزو مراکزی است که مورد اعتماد مردم قرار می‌گیرد.


وی خاطر نشان کرد: کلینیک پنجم، کلینیک اندومتریوز است. درصد قابل توجهی از خانم‌ها دچار درجات مختلفی از این بیماری می‌شوند که با دردهای ناحیه لگن و دردهای دوره عادت ماهانه همراه است که در نمونه‌های شدید آن این دردها در تمام دوران ماه ادامه دارد و لازم است این بیماری خوب شناخته و درمان شود. درمان این بیماری ابزارهای پیشرفته‌ای نیاز دارد که خوشبختانه در کلینیک ابن‌سینا فراهم است.این مرکز جزو مراکز مطرح در سطح جهانی است. در یکی از ان‌جی‌اوهای خارج از کشور رنکینگ خیلی خوبی داشتیم و به لحاظ تعداد بیماران و کیفیت درمان سال‌ها رتبه اول را داشتیم و الان هم جایگاه برتر را داریم.


صادقی‌تبار گفت: کلینیک ششم، کیلینیک سلامت جنسی است، کلیه زوجینی که به یکی از مشکلات ارتباط زناشویی دچار هستند می‌توانند در این کلینیک توسط متخصصانی که آموزش‌های کافی را دیده‌اند تحت درمان قرار گیرند. گاهی همین اختلالات منجر به ناباروری می‌شود که در این کلینیک قابل درمان هستند.کلینیک هفتم، کلینیک بیماری‌های پستان است که لازم است به این بیماران نیز  در شرایطی مطلوب پاسخ داده شود.


وی در پایان اظهار کرد: بخش‌های پاراکلینیکی اعم از سونوگرافی، آزمایش‌ها و عکس‌های رنگی رحم نیز در این مرکز وجود دارد. در داروخانه‌های تخصصی ابن‌سینا هم همه‌ دارو هایی که در حوزه ناباروری نیاز است موجود است.


انتهای پیام


دیدگاهتان را بنویسید