خانه / دسته‌بندی نشده / هشت هزار و 842 قلاده سگ در استان مرکزی علیه بیماری هاری واکسینه شدند

هشت هزار و 842 قلاده سگ در استان مرکزی علیه بیماری هاری واکسینه شدنددکتر محسن شانقی روز جمعه به مناسبت روز مقابله با هاری در گفت و گو با ایرنا، افزود: هاری یکی از بیماری های مشترک بین انسان و دام است و واکسیناسیون سگ های گله و صاحبدار یکی از راه های جلوگیری از انتقال این بیماری به شمار می رود.
وی پیش بینی کرد: برای مقابله با این بیماری یک هزار و 650 قلاده سگ و حیوانات گوشتخوار اهلی تحت واکسیناسیون بیماری هاری قرار گیرند.
مدیرکل دامپزشکی استان مرکزی خاطر نشان کرد: پیشگیری و کنترل بیماری هاری به دلیل کشندگی بالا یکی از برنامه های اولویت دار سازمان دامپزشکی استان است.
دکتر شانقی، وجود حیوانات ولگرد را یکی از عوامل انتقال هاری عنوان کرد و گفت: مخزن اصلی این بیماری گوشتخواران وحشی است که در اثر گزش به انسان، و سایر حیوانات اهلی همانند سگ ها منتقل می شود.
وی ادامه داد: این بیماری در صورت انتقال سیستم عصبی اصلی بدن را در گیر و مرگ بیمار را به همراه دارد.
مدیرکل دامپزشکی استان مرکزی با یادآوری مشاهده سه کانون بیماری هاری از ابتدای سال جاری تا کنون در این استان گفت: برای مقابله با انتقال این بیماری به انسان و سایر حیوانات اطلاع رسانی راه های انتقال و آموزش های پیشگیرانه مقابله با این بیماری در بین دامداران و عموم مردم در محل این کانون ها و سایر نقاط استان انجام شده است.
وی، برای جلوگیری از انتقال این بیماری به انسان ازشهروندان خواست از آزار و اذیت گوشتخواران همانند گربه و سگ خودداری کنند و چنانچه برای خود یا یکی از اعضای خانواده توسط حیوانات گوشتخوار اهلی و وحشی گزیدگی پیش آمد محل گزیدگی را با آب و صابون شستشو داده وبه طوری سریع به مراکز بهداشتی و درمانی مراجعه کنند.
مدیرکل دامپزشکی استان مرکزی گفت: افراد در صورتی که سگ و گربه در خانه نگهداری می کنند با مراجعه به مراکز دامپزشکی ضمن دریافت شناسنامه برنامه دوره ای برای پیشگیری از ابتلا به بیماری هاری داشته باشند.
ششم مهر ماه به عنوان روز جهانی مبارزه با هاری نامگذاری شده است.
1955/6013/خبرنگار:مهدی عظیمی***انتشاردهنده:مژگان حیدریانتهای پیام /*


درباره gohari