به گزارش ایسنا، دکتر جعفر محسنی در مراسم گرامیداشت سی و نهمین سالگرد تاسیس سازمان جهاد دانشگاهی اظهار کرد: با توجه به فعالیت سازمان جهاد دانشگاهی استان در حوزه‌های مختلف آموزشی، پژوهشی و علمی، بازخوردهای مثبتی را از مراجعه کنندگان به مرکز درمان ناباروری این نهاد گرفته‌ایم و با توجه به اقبال مردم برای مراجعه به این مرکز درمانی، تلاش می‌کنیم تا اعتبار این مرکز هم حفظ شود.

وی اضافه کرد: با توجه به افزایش سن ازدواج و میزان ناباروری در کشور ما که برابر با ۲۲ درصد بوده و هفت درصد نیز از آمارهای جهانی بیشتر است و با توجه به اهمیت و تاثیر ازدواج‌های موفق در رشد جمعیت، تحت پوشش بیمه قرار گرفتن خدمات درمان ناباروری جزو الزامات است. 

وی با اشاره به اینکه هزینه‌های درمان ناباروری، بار روانی زیادی را در کنار سایر نگرانی‌ها به زوجین تحمیل می‌کند، گفت: مشکل تحت پوشش بیمه قرار نگرفتن درمان‌های ناباروری تا حدودی به قوانین و مقررات مجلس باز می‌گردد، سال گذشته لایحه‌ای در خصوص مشوق‌های فرزند آوری و ازدواج تصویب شد که حمایت از درمان‌های ناباروری نیز می‌تواند در قالب این لایحه مورد توجه قرار گیرد.

محسنی در ادامه نبود قوانین حمایتی و مشخص در زمینه اهداء جنین و تخمک را از دیگر مشکلات مرکز درمان ناباروری جهاد دانشگاهی عنوان کرد و افزود: علاوه بر این، مشخصات اهدا کنندگان در جایی ثبت نمی‌شود و همین اهدا کننده می‌تواند در چندین شهر اهدا کننده باشد که این نیز می‌تواند ذخیره ژنی را تهدید کند.

وی گفت: با وجود توانمندی‌های زیاد، این مرکز جهت برنامه های توسعه ای، نیازمند حمایت مسئولان خصوص نمایندگان مردم در مجلس شورای اسلامی است.

وی  در ادامه ضمن قدردانی از همراهی نمایندگان مجلس شورای اسلامی برای کمک به رفع مشکلات مرکز ناباروری جهاد دانشگاهی اظهار کرد: سال گذشته حدود دو میلیارد تومان بودجه از طریق مجلس برای اختصاص به این مرکز مصوب شد که بخشی از آن تخصیص یافت و از این طریق توانستیم دستگاه را خریداری کنیم. 

رئیس سازمان جهاد دانشگاهی آذربایجان شرقی خاطرنشان کرد: این دستگاه در زمینه تشخیص اختلالات ژنتیکی، ناهنجاری‌های ژنتیکی جنین و غربالگری در دوران بارداری کاربرد داشته و زوجین را از مراجعه به خارج از کشور و سایر شهرها بی‌نیاز می‌کند.

انتهای پیام

دیدگاهتان را بنویسید