به گزارش ایسنا؛ در ابتدا فدور بنا به درخواست وزارت حوادث غیرمترقبه روسیه به عنوان یک ربات نجاتگر ساخته شد اما بعد مورد توجه سازمان فضایی روسیه “روسکاسموس” قرار گرفت و پرواز آن را به ایستگاه فضایی بین‌المللی با سفینه سایوز در سال ۲۰۱۹، در برنامه‌های خود قرار داد. با توجه به اینکه وزن و ابعاد آدم آهنی بیشتر از فضانوردان است، برای این آدمک به جای صندلی سنتی، قاب خاصی از آلیاژهای آلومینیومی ساخته شد. همزمان مسئولان “روسکاسموس” تصمیم گرفتند در آینده به جای بهره‌گیری از موشک سایوز اف.گ، پرتابگر سایوز-۲٫۱ آ را برای رساندن ناوهای سرنشین‌دار سایوز استفاده کنند. به همین دلیل تصویب شد در پرواز آزمایشی بدون سرنشین سایوز-۱۴، فرستادن “فدور” هم در دستور کار قرار بگیرد.

نیکلای سواستییانوف رئیس “انرگیا” می‌گوید: توجه ویژه‌ای به این پرتاب می‌شود زیرا این مأموریت گامی در جهت توسعه و پیشرفت به شمار می‌رود و باید سرآغاز پروازهای ناو سرنشین‌دار سایوز به وسیله موشک سایوز-۲٫۱ آ باشد. قبلا ناو باربری بدون سرنشین پروگرس ام.اس-۸ با این موشک پرتاب موفقیت آمیزی داشته و اینک نوبت استفاده از آن در سفینه‌های سرنشین‌دار است.

 وی یادآور شد از سال ۲۰۲۰ ناوهای سایوز با موشک سایوز-۲٫۱ آ و از سکوی پرتاب شماره ۳۱ پایگاه کیهانی “بایکونور” صورت خواهد گرفت به این ترتیب از سال آینده عملیات موشک سایوز اف.گ دیگر متوقف می‌شود و فضانوردان پرواز خود به ایستگاه فضایی بین‌المللی را با موشک جدید آغاز می‌کنند.

از آنجا که ناو کیهانی سایوز ام.اس-۱۴ در این ماموریت بدون سرنشین خواهد بود، می‌تواند مواد مورد نیاز سرنشینان ایستگاه فضایی بین‌المللی را با خود به این ایستگاه ببرد و در بازگشت آنچه را که لازم است از مدار به زمین بازگرداند.
برنامه‌ریزی شده است که ربات “فدور” برخی کارها را در ایستگاه تحت نظارت فضانورد الکساندر اسکورتسف انجام دهد و در هفت سپتامبر به زمین بازگردد.

انتهای پیام

دیدگاهتان را بنویسید