سهیل دادخواه در گفت‌وگو با ایسنا، ضمن گرامیداشت ۳۹ مین سالگرد تأسیس جهاد دانشگاهی،  اظهار کرد: همه‌ساله در هفته‌ای که به روز سالگرد تأسیس جهاد دانشگاهی در ۱۶ مرداد نزدیک می‌شویم در جهت بازآفرینی هرچه بیشتر نقش و جایگاه جهاد دانشگاهی در سطح کشور تلاش می‌کنیم.


وی افزود: همچنین سعی می‌کنیم نسبت به عملکردی که در سال گذشته داشته و بازخوردهایی که از مدیران و مردم می‌گیریم برای سال بعد برنامه‌ریزی کرده و اصلاحات لازم را انجام دهیم.


رئیس جهاد دانشگاهی هرمزگان تصریح کرد: موجب افتخار مجموعه جهاد دانشگاهی بود که مقام معظم رهبری در جمع ائمه جمعه سراسر کشور از این نهاد به‌عنوان یکی از مجموعه‌های علمی و پژوهشی جوان و فعال یاد کردند.


دادخواه ادامه داد: این مسئله ازیک‌طرف موجب خوشحالی و دلگرمی ما بوده و از طرفی مسئولیت و باری که بر دوش ماست را سنگین‌تر و چندین برابر می‌کند.


وی ابراز امیدواری کرد که سایر مسئولین در حوزه‌های مختلف نیز با همین دیدگاه امور علمی و پژوهشی کشور را اداره کنند.


رئیس جهاد دانشگاهی هرمزگان عنوان کرد: متأسفانه هر بار کشور در فضای بحران و تحریم قرار می‌گیرد ارجاع به سمت مجموعه‌هایی چون جهاد دانشگاهی زیاد می‌شود؛ ما در مقطع قبلی تحریم‌ها نیز با این مسئله مواجه شدیم و از ایده‌ها، طرح‌ها و توانمندی‌های جهاد دانشگاهی استقبال زیادی به عمل می‌آمد.


دادخواه خاطرنشان کرد: متأسفانه وقتی‌که موانع حل می‌شود و کشور در مسیر سرازیری قرار می‌گیرد خیلی از مدیران از توان داخلی غافل شده و به سمت بازارهای خارجی سرازیر می‌شوند؛ وقتی حمایت مدیران از محققین و مؤسسات تحقیقاتی و علمی داخلی نباشد قطعاً تلاش‌های مجموعه‌هایی مثل جهاد دانشگاهی به ثمر نمی‌رسد یا با هزینه‌های بسیار بالایی به ثمر می‌رسد.


وی ادامه داد: بااین‌حال می‌توانم با قطعیت بگویم سال‌های ۹۷ و ۹۸ که از سخت‌ترین سال‌های اقتصادی برای کل اقشار جامعه بوده از موفق‌ترین سال‌های فعالیت جهاد دانشگاهی نیز بوده است، ما در این مدت به موفقیت‌هایی دست یافتیم که شاید در سال‌های گذشته که در شرایط تحریم قرار نداشتیم نرسیده بودیم و علت این است که توجه مدیران به توان داخلی افزایش یافته و زمینه برای فعالیت بیشتر شده است.


رئیس جهاد دانشگاهی هرمزگان بیان کرد: ما از دو سال گذشته با توجه به مجموعه فرمایشات مقام معظم رهبری و سایر مسئولین کشوری سعی کردیم مجموعه خود را در سطح استان به‌گونه‌ای سازمان‌دهی کنیم تا از یک‌سو بحران‌ها را در حوزه داخلی خود پشت سر بگذاریم و از سوی دیگر از آرمان‌ها و مأموریت‌های خود نیز دور نمانیم و بتوانیم گوشه‌ای از مشکلات مسئولین اجرایی در استان را حل کنیم.


دادخواه اضافه کرد: ما در سال ۹۷ و ۹۸  تمرکز خاصی بر اشتغال دانش‌بنیان داشتیم و اتفاقات خوبی در حوزه اشتغال و مرکز رشد واحدهای فناور ما در جهاد دانشگاهی هرمزگان رقم خورده است.


وی اظهار کرد: حوزه دیگری که به آن پرداختیم توسعه بخش پژوهش و نوآوری بوده و اکنون اقبال زیادی روی دستگاه آبساز ما که از سال ۹۳ شروع به کار کرده وجود دارد و به دنبال تجاری‌سازی و تولید انبوه این دانش فنی هستیم.


رئیس جهاد دانشگاهی هرمزگان افزود: همچنین در حال ایجاد زمینه‌های تحقیقاتی جدیدی در مجموعه پژوهشی خود هستیم تا بتوانیم در حوزه‌هایی مانند شیلات و صنایع بالادستی استان مانند نفت به خصوص در زمینهٔ ارتقا بهره‌وری، تامین قطعه، بهبود فرایند پالایشی (در زمینه نفت) و نیز ارتقا بهره وری، توسعه بازارهای صادراتی و انتقال دانش فنی به روز در حوزه‌های شیلاتی به استان کمک کنیم.


دادخواه ادامه داد: در حال حاضر بخشی از زنجیره تولید پرورش ماهی در قفس در جهاد دانشگاهی انجام می‌شود و می‌خواهیم در این خصوص گام‌های بیشتر و مؤثرتری برداریم.


وی با تشکر از استاندار هرمزگان، تصریح کرد: سال ۹۷ ارتباط خوبی با مجموعه استانداری گرفتیم، نشست‌های خوبی را داشتیم و آقای همتی، استاندار هرمزگان بازدیدهای مختلفی از دفتر مرکزی جهاد دانشگاهی و همچنین واحد هرمزگان داشتند و مذاکرات متعددی اتفاق افتاد که قرار است از دل آن تفاهم‌نامه‌ای صورت بگیرد.


رئیس جهاد دانشگاهی هرمزگان عنوان کرد: استاندار هرمزگان در همه زمینه‌ها حامی جهاد دانشگاهی بوده و تأکید وی این است که از ظرفیت جهاد دانشگاهی در توسعه استان به‌خصوص در بخش اشتغال و اقتصاد استفاده شود.


دادخواه خاطرنشان کرد: در بحث حمایتی حوزه اقتصاد نیز سعی کردیم زمینه‌های پژوهشی که به اقتصاد استان کمک کند را افزایش دهیم و از محورهای مدنظر استاندار مسئله گردشگری و شیلات را احصا کرده و به‌طور خاص در این دو زمینه ورود کردیم و در سال ۹۷ و ۹۸ عملکرد قابل قبولی را در این دو حوزه داشته‌ایم.


وی بیان کرد: با توجه به تأکیدات مقام معظم رهبری در حوزه گام دوم انقلاب مجموعه جهاد دانشگاهی هرمزگان مجموعه‌ای کاملاً جوان است و میانگین سنی ما به زیر ۴۰ سال می‌رسد و این مسئله خیلی به ما کمک می‌کند نقش بهتری را درزمینهٔ اهداف و آرمان‌هایی که در گام دوم انقلاب مشخص شده ایفا کنیم.


رئیس جهاد دانشگاهی هرمزگان در تشریح موفقیت‌های این واحد در یک سال گذشته اظهار کرد: مرکز علمی کاربردی ما در سطح استان از برترین مراکز و در سطح کشور بین جهادهای دانشگاهی جز پنج مرکز برتر است.


دادخواه افزود: در حوزه معاونت فرهنگی نیز می‌توان به خبرگزاری ایسنا، منطقه خلیج‌فارس اشاره کرد که جز چهار واحد برتر خبری ایسنا در سراسر کشور و برترین خبرگزاری در سطح استان هرمزگان است، خبرنگاران خبرگزاری ایسنا در یک سال گذشته موفقیت‌های بسیاری ازجمله کسب مقام جوان برتر در حوزه رسانه و همچنین رتبه‌های متعددی در جشنواره‌های رسانه‌ای داشتند.


وی تصریح کرد: در حوزه معاونت پژوهشی ازلحاظ شاخص رشد از واحدهای برتر واحدهای پژوهشی کشور هستیم و در یک سال گذشته دو پژوهشگر برتر استانی داشتیم.


رئیس جهاد دانشگاهی هرمزگان عنوان کرد: در حوزه معاونت اشتغال، مرکز رشد ما در سال گذشته بیشترین رشد را نسبت به حوزه‌های دیگر در واحد داشته و امید داریم امسال جز برترین مراکز رشد جهاد دانشگاهی در کشور باشیم.انتهای پیام

دیدگاهتان را بنویسید