خانه / دسته‌بندی نشده / مسابقات منطقه ای کشتی با چوخه در جغتای برگزار شد

مسابقات منطقه ای کشتی با چوخه در جغتای برگزار شدرئیس اداره ورزش و جوانان جغتای به خبرنگار ایرنا گفت: در این مسابقات کشتی گیران 20 شهرستان از استان های خراسان رضوی، خراسان شمالی و تهران در حضور بیش از 2 هزار تماشاگر در گود کشتی مرحوم ججو، پهلوان نامدار این خطه با هم به رقابت پرداختند.
علی یزدی افزود: این مسابقات در پنج وزن 66 کیلو گرم، 74 کیلو گرم، 84 کیلو گرم، 96 کیلو گرم و به اضافه 95 کیلو گرم برگزار شد.
وی اظهار کرد: در وزن 66 کیلو گرم حمیدرضا سلمانیان از شیروان، احسان دیهیم از قوچان و طاهر شعبانی از درگز به ترتیب مقام های اول تا سوم را کسب کردند.
وی گفت: در وزن 74 کیلو گرم علی شاهوردیان از قوچان، محمد سعیدی از شهرری و علی مردانی از اسفراین به ترتیب به مقام های اول تا سوم رسیدند.
یزدی افزود: در وزن 84 کیلو گرم امیر قاسمی نژاد از شهر ریواده جغتای، محمد نیک سرشت از مشهد و حسین دامن افشان از قوچان به ترتیب مقام های برتر را کسب کردند.
وی اظهار کرد: در وزن 96 کیلو گرم محمد تیموری از تربت جام، وحید قائمی از اسفراین و مجتبی زمانی از قوچان به ترتیب اول تا سوم شدند.
وی گفت: در وزن به اضافه 96 کیلو گرم نیز کامران رستمی از ریواده جغتای، امین جعفرزاده از اسفراین و عباس نیک سرشت از مشهد به ترتیب مقام های اول تا سوم را به دست آوردند.
یزدی افزود: به نفرات اول هر وزن یک نفر شتر، به نفرات دوم 15 میلیون ریال و به نفرات سوم 10 میلیون ریال اهدا شد.
کشتی سنتی باچوخه از ورزش های پر طرفدار در استان های خراسان است که به عنوان میراث معنوی در فهرست آثار ملی ناملموس کشور ثبت شده است.
چوخه واژه ای کردی و نام لباسی است که کشتی گیران این رشته به تن می کنند که از شنل کوتاهی که کشتی گیران آن را با شال سفید رنگ محکم می کنند تشکیل شده و از آنجا که این کشتی از قدیم بین عشایر کرد شمال خراسان مرسوم بوده به نام کشتی باچوخه معروف شده است.
هم اکنون بیش از هزار ورزشکار در قالب 25 هیات ورزشی در حوزه ورزشهای حرفه ای، قهرمانی، بومی، محلی و همگانی در شهرستان جغتای فعالیت دارند.
شهرستان 50 هزار نفری جغتای در 350 کیلومتری غرب مشهد واقع است.
8145/7495 / 6053انتهای پیام /*


درباره gohari