به گزارش ایسنا، دکتر محمدعلی زارع چاهوکی ضمن بیان این مطلب به تشریح اقدامات ویژه معاونت فرهنگی دانشگاه تهران در دوران بحران کرونا پرداخت و  گفت: سامانه‌سپاری امور فرهنگی و اجتماعی از جمله کارهای مهمی است که به‌زودی راه‌اندازی خواهد شد، البته همان سامانه جامع خدمات الکترونیک اداره کل فرهنگی و اجتماعی دانشگاه تهران خواهد بود.

وی افزود: در این سامانه تمام فرآیندهای حوزه فرهنگی و اجتماعی از جمله انجمن‌های علمی دانشجویی، کانون‌های فرهنگی و نشریات دانشجویی از زمان ارائه درخواست توسط دانشجو تا صدور مجوز در قالب سامانه انجام خواهد شد. با توجه به گستردگی دانشگاه تهران و تعدد پردیس‌ها و دانشکده‌ها ایجاد این سامانه تأثیر زیادی در یکسان‌سازی رویه‌ها، تسهیل امور تشکل‌های دانشجویی و کاهش استفاده از کاغذ برای تحقق مدیریت سبز در دانشگاه خواهد داشت.

دکتر زارع چاهوکی اظهار کرد: نظر به شیوع ویروس کرونا و عدم حضور دانشجویان در محیط دانشگاه از اسفند ۱۳۹۸ تاکنون و لزوم رعایت فاصله‌گذاری اجتماعی، تلاش شد تا از طریق سامانه‌های مجازی و استفاده از ظرفیت‌های مختلف دانشگاه در این حوزه، امور فرهنگی و اجتماعی انجام شود. خوشبختانه تجربیات خوبی در این حوزه به دست آمد و زمینه استفاده هر چه بیشتر از سامانه‌ها فراهم شده است.

مدیر کل فرهنگی و اجتماعی دانشگاه تهران در ادامه بیان کرد: به‌منظور تسهیل امور تشکل‌های دانشجویی، تمام درخواست‌ها و مکاتبات اداری از طریق ایمیل و سامانه‌های مجازی پیگیری و در کوتاه‌ترین زمان ممکن انجام شده است. همچنین با پیگیری‌های صورت گرفته و مساعدت مرکز فناوری اطلاعات و فضای مجازی دانشگاه، تشکل‌های دانشجویی می‌توانند برنامه خود را در سامانه mooc.ut.ac.ir به‌صورت آنلاین برگزار کنند، این سامانه با توجه به کارایی‌های متعدد آن مورد استقبال دانشجویان قرار گرفته است.

به گزارش روابط عمومی دانشگاه تهران، وی تصریح کرد: از اوایل اسفند ۱۳۹۸ تاکنون با همت و تلاش تشکل‌های فرهنگی و اجتماعی دانشجویان، بیش از ۲۵ رویداد در حوزه انجمن‌های علمی دانشجویی و ۱۵ رویداد در حوزه کانون‌های فرهنگی به‌صورت مجازی در این سامانه و سایر شبکه‌های اجتماعی برگزار شده و در حوزه نشریات دانشجویی نیز بیش از ۴۰ نشریه به‌صورت الکترونیکی انتشار یافته است.

دکتر زارع چاهوکی، در بخش دیگر سخنان خود از راه‌اندازی شبکه اجتماعی فرهنگی، هنری دوران کرونا و پساکرونا به آدرس https://net.ut.ac.ir و با هدف تبادل‌نظر و ارائه پیشنهادها در خصوص مدیریت امور فرهنگی و اجتماعی در شرایط ایجاد شده ناشی از شیوع ویروس کرونا خبر داد.

مدیر کل فرهنگی و اجتماعی دانشگاه تهران افزود: در تالار گفت‌وگوی این شبکه بیش از یکصد محتوا در حوزه‌های فعالیت‌های داوطلبانه، تاب‌آوری اجتماعی در زمان بحران‌ها، مدیریت استرس، تولیدات آموزشی مقابله و پیشگیری از ویروس کرونا و ملاحظات زیست‌محیطی در این زمینه، آموزش حرکات ورزشی در ایام قرنطینه و سایر محتواهای مرتبط قرار گرفته است.

وی در پایان گفت: در تلاش هستیم تا با استفاده از سامانه برگزاری جلسه‌ها، نشست‌ها و کارگاه‌های آموزشی آنلاین، برنامه‌ها و فعالیت‌های تشکل‌های دانشجویی را بیش از گذشته توسعه دهیم و زمینه مشارکت هر چه بیشتر تشکل‌های دانشجویی را فراهم کنیم.

انتهای پیام

دیدگاهتان را بنویسید