خانه / دسته‌بندی نشده / غلظت ذرات معلق در هوای سیستان 5 برابرحد مجاز

غلظت ذرات معلق در هوای سیستان 5 برابرحد مجازمرتضی فرجی در گفت و گو با خبرنگار ایرنا، حد مجاز و استاندارد ذرات معلق در هوا را 150 میکروگرم بر مترمکعب عنوان کرد و افزود: غلظت ذرات معلق در هوای منطقه سیستان در این مدت 740 میکروگرم بر مترمکعب گزارش شد.
وی گفت: وزش باد شدید همراه با گرد و خاک با سرعت 60 کیلومتر بر ساعت علاوه بر کاهش کیفیت هوا، میزان دید افقی را در زهک به 2 کیلومتر و در زابل به سه کیلومتر کاهش داد.
کارشناس هواشناسی سیستان و بلوچستان گفت: باد و گرد و خاک تا اواسط وقت فردا منجر به کاهش دید در شهرهای شمالی این استان می شود.
وی ادامه داد: با افزایش شدت وزش باد در سیستان دمای هوای این منطقه از صبح امروز هفت درجه کاهش یافته است.
به گزارش ایرنا بادهای موسمی 120 روزه از زمان شکل گیری سیستان در شمال استان با این منطقه همزاد بوده و هر سال با آغاز آن در اوایل تابستان مردم منطقه شاهد گرد و غبار و آلودگی هوا بعضا تا چند برابر حد استاندارد نیز هستند.
این بادها اقتضای طبیعت منطقه بوده و وزیدن آن به صورت طبیعی دمای هوا را کاهش می دهد اما به سبب خشک شدن تالاب بین المللی هامون گاه با وزش شدید بادهای 120 روزه دمای هوا در منطقه سیستان تا میزان زیادی افزایش می یابد.
کارشناس هواشناسی سیستان و بلوچستان بیان کرد: زاهدان در شبانه روز گذشته با حداقل 12 درجه سانتیگراد و دلگان، راسک، قصرقند و نیکشهر با حداکثر 42 درجه بالای صفر به ترتیب خنکترین و گرمترین نقاط استان بودند.
سیستان و بلوچستان با وسعتی حدود 187 هزار و 502 کیلومتر مربع (معادل 5/11 درصد مساحت کشور) و 19 شهرستان و بیش از 2 میلیون و 800 هزار نفر جمعیت پهناورترین استان کشور محسوب می شود که امکان دارد همزمان چندین پدیده از جمله توفان، بارندگی، سیل، خشکسالی و مواج شدن دریا را تجربه کند.
7316** 3213خبرنگار: عصمت جهانی ** انتشار دهنده: اکبر نوریانتهای پیام /*


درباره gohari