به گزارش ایسنا، دکتر شاهرخ مهدوی، دبیر انجمن شرکت‌های دانش‌بنیان حوزه سلامت تهران در جلسه‌ای که با حضور نازنین فلاحتی رئیس کمیسیون تجهیزات پزشکی اتاق مشترک ایران و امارات و دکتر نادر فلاحیان، کارشناس روابط بین‌الملل دفتر توسعه فناوری سلامت وزارت بهداشت برگزار شد با اشاره به ارتباط با ۳۰۰ شرکت دانش بنیان حوزه سلامت گفت: در حدود ۱۰۰ عضو فعال در انجمن شرکت‌های دانش بنیان حوزه سلامت تهران عضو هستند.

وی ادامه داد:  این انجمن در قالب میز خدمت در خصوص جذب سرمایه‌گذارهای بخش خصوصی و دولتی شامل بانک‌ها، صندوق‌ها، VCها و غیره جهت سرمایه‌گذاری در طرح‌ها و خدمات شرکت‌های نوپا و در حال توسعه خدمات ارائه داده و همکاری با کمیسیون صادرات تجهیزات پزشکی اتاق ایران و امارات می‌تواند در موفقیت این شرکت ها مفید باشد.

در این جلسه، فلاحتی درباره همکاری کمیسیون تجهیزات پزشکی اتاق مشترک ایران و امارات با شرکت‌های دانش‌بنیان بیان کرد: این کمیسیون آماده همکاری با شرکت‌های دانش‌بنیان در حوزه تجهیزات بهداشتی در حوزه خدمات مشاوره‌ای برای توسعه صادرات تخصصی به امارات است و از عضویت این شرکت‌ها در کمیسیون اتاق بازرگانی ایران و امارات استقبال می‌کند.

این تولید کننده و صادرکننده تجهیزات پزشکی افزود: صادرات محصولات شرکت‌های دانش‌بنیان در دو سال اخیر صرفه اقتصادی پیدا کرده ولی  به همین تناسب  قوانین محدود کننده صادرات، نحوه بازگشت ارز و به طور کلی تجارت نیز سخت‌تر شده و لذا عضویت در کمیسیون تجهیزات پزشکی اتاق ایران و امارات می‌تواند این مصائب را با شناسایی و ارائه راه‌حل  در مسیر صادرات شرکت‌های دانش بنیان نوپا کم کند.

وی ادامه داد: پتانسیل  کشورهای همسایه برای صادرات تجهیزات پزشکی، بهداشتی و درمانی بسیار بالا است و با توجه به فعال شدن شرکت های دانش بنیان برای ساخت و تامین تجهیزات پزشکی باید فعالیت در حوزه برنامه‌ریزی، آموزش و همکاری در جهت بهبود زنجیره ارزش افزایش یابد.

فلاحتی با اشاره به پتانسیل‌ها و فرصت‌های صادراتی تجهیزات پزشکی از طریق شرکت‌های خصوصی به امارات افزود: امارات مسیر صادرات بیشتر تجهیزات پزشکی  به کشورهای آفریقایی و کشورهایی که تجارت مستقیم با ایران برای آنها امکانپذیر نیست، به شمار می‌رود و ما در شرایط حال حاضر باید از هر روزنه ای برای افزایش تولید استفاده کرده و به  فکر بازارهای جدید باشیم.

همچنین در این جلسه، فلاحیان، به حمایت‌های معاونت تحقیقات و فناوری وزارت بهداشت به توسعه صادرات دانش بنیان از طریق ایجاد ارتباط و معرفی ظرفیت‌های بخش خصوصی در عرصه بین‌الملل اشاره کرد و گفت: انتشار کتابچه شرکت‌های صادراتی حوزه سلامت و تلاش برای هم‌افزایی سازمان‌های دولتی و تشکل‌های خصوصی  در برنامه این معاونت است.

بنا بر اعلام روابط عمومی اتاق مشترک بازرگانی ایران و امارات، در پایان این جلسه توافقی مبنی بر همکاری با اتاق بازرگانی ایران و امارات به عنوان نهاد خصوصی- مشاوره ای در حوزه‌های واردات، صادرات، امور اداری، مالیاتی، گمرکی، بانکی و غیره صورت گرفت و مقرر شد  علاوه بر معرفی کمیسیون تجهیزات پزشکی اتاق ایران و امارات  به اعضا در جهت حضور و عضویت ایشان در اتاق بازرگانی توصیه شود.

انتهای پیام

دیدگاهتان را بنویسید