به گزارش ایسنا، مسعود شهرجردی در نشست خبری به مناسبت سی و نهمین سالگرد تاسیس جهاد دانشگاهی در کشور، اظهار کرد: جهاد دانشگاهی به عنوان نهادی انقلابی به منظور انجام فعالیت‌های فرهنگی و تحقیقاتی، کمک به اسلامی شدن دانشگاه‌ها و ایجاد پل ارتباطی بین صنعت و دانشگاه در سال ۱۳۵۹ به عنوان مولود انقلاب شکل گرفت.

وی با اشاره به اینکه جهاد دانشگاهی تلاش دارد با استفاده از منابع انسانی متعهد و متخصص، الهام‌بخش نواندیشی و پویایی علمی و فرهنگی و مقوم هویت اسلامی و ایرانی باشد، گفت: این نهاد انقلابی با پیشگامی در توسعه علمی، فناوری و فرهنگی تلاش کرده است مشارکت جدی در فعالیت‌های علمی و پژوهشی داشته باشد و بر این اساس با مراکز معتبر تحقیقاتی داخلی و خارجی همکاری داشته و برای تولید ارزش افزوده اقدامات خوبی به انجام رسانده است .

شهرجردی با اشاره به تاکیدات مقام معظم رهبری در بیانیه گام دوم انقلاب و ضرورت اتکا به توان داخل جهت پیشرفت کشور و عدم چشم دوختن به غرب در شرایط کنونی امروز و اعتماد به توان نیروی انسانی تحصیل کرده و متخصص داخلی، گفت: پیشرفت و توسعه کشور حاصل توسعه فرهنگ، علم و فناوری است. جهاد دانشگاهی نقش خود را در نقشه جامع علمی کشور باید مشخص کند و در این راستا ۷ ماموریت را تعیین کرده تا این اقدامات به پیشرفت کشور، توسعه علمی و فناوری و رفع وابستگی کشور بینجامد.

وی بیان کرد: مجموعه جهاد دانشگاهی استان مرکزی از سال ۱۳۵۹ در مدرسه عالی علوم اراک شروع به فعالیت کرد و امروز یکی از جامع‌ترین مجموعه‌های جهاد دانشگاهی در کشور است و حتی طرح کاهش آلودگی هوای اراک در سال ۱۳۶۱ با ایجاد فیلتر کاهش آلودگی را مطرح کرد.

رییس جهاد دانشگاهی استان مرکزی، تدوین اسنادی همچون سند توسعه اشتغال استان، سند توسعه اجتماعی و فرهنگی، سند آموزش مدیریت بحران، برنامه‌های آمایش استان و سند عدالت اجتماعی مناطق مختلف شهرها، تدوین سند راهبری ارتقای وضعیت اجتماعی و فرهنگی در سکونتگاه‌های غیررسمی اراک، انجام طرح‌های تحقیقاتی، تالیف مقاله‌های علمی و انتشار کتاب، راه‌اندازی آزمایشگاه تشخیص طبی با تعرفه‌های دولتی و آزمایشگاه معتمد محیط زیست، ایجاد مرکز دیده‌بانی اجتماعی و مرکز خدمات تخصصی مدیریت انتقال تکنولوژی را از جمله اقدامات انجام شده در مجموعه جهاد دانشگاهی استان عنوان کرد.

وی با اشاره به راه‌اندازی مرکز سلول‌های بنیادی و مرکز درمان ناباروری توسط متخصصان جهاد دانشگاهی، افزود: مرکز فوق تخصصی درمان ناباروری در اراک از طریق پیشرفته‌ترین روش‌ها در حال ارائه خدمت به استان مرکزی و استان‌های همجوار است. این مرکز در قالب کلینیک ناباروری مردان، کلینیک زنان و زایمان، آزمایشگاه‌های جنین‌شناسی، مشاوره و روانشناسی زوجین نابارور و … ارائه خدمت می‌کند.

شهرجردی گفت: از زمان آغاز به کار این مرکز تاکنون ۱۶ هزار خدمت در زمینه درمان ناباروری ارائه شده است، همچنین در حوزه سلول‌های بنیادی خون بند ناف که برای درمان بیماری‌های صعب‌العلاج موثر است، جهاد دانشگاهی فعال است و تاکنون ۸۷ هزار نمونه در بانک خون بند ناف در کشور ذخیره شده است.

وی با بیان اینکه جهاد دانشگاهی در حوزه آموزش نیز فعالیت‌های گسترده‌ای دارد، به ارتقای سطح دانش و بینش مهارتی جهت افزایش کارایی افراد، ارتقای سطح دانش برای بهره‌وری شاغلین بخش دولتی و غیردولتی، ایجاد مهارت شغلی، پرورش نیروی خلاق و توانمندسازی آنها در بخش آموزش در اراک، ساوه و محلات اشاره کرد و افزود: در کنار فعالیت‌های آموزشی، حوزه فرهنگی جهاد دانشگاهی در بخش‌هایی همچون خبرگزاری بین‌المللی قرآنی (ایکنا)، انتشارات، مرکز افکارسنجی، خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا) و سازمان دانشجویان فعال است.

رییس جهاد دانشگاهی استان مرکزی خاطرنشان کرد: سازمان تجاری‌سازی فناوری و توسعه اشتغال دانشجویان سعی بر تجاری‌سازی فناوری‌های به بلوغ رسیده و ارتقای فرهنگ کارآفرینی، توسعه روحیه خودباوری و ترویج الگوی موفق عملی و فناوری دارد، اخیرا الگوی نوین مشاغل خانگی به صورت پایلوت برای ۱۳۱ زن سرپرست خانوار استان مرکزی با مشارکت دفتر امور زنان و خانواده استانداری و اداره کل تعاون، کار و رفاه اجتماعی انجام می‌شود و تاکنون ۴۰ درصد پیشرفت طرح حاصل شده است.

وی اضافه کرد: در حوزه فناوری با ایجاد مرکز انتقال تکنولوژی و سامانه فن‌یوز، ۱۶ نیاز فناورانه استان مرکزی در حوزه صنعت شناخته شده است که به حل مشکلات و کاهش وابستگی‌ها به خارج از کشور کمک خواهد کرد.

شهرجردی با اشاره به طراحی سیستم تصمیم‌گیری مدیران که در مراحل پایانی قرار دارد، افزود: این مدل در استان مرکزی تدوین شده است و استان‌های اردبیل، خراسان شمالی و مازندران خواهان این مدل هستند که به عنوان راهنما در کنار مدیران خواهد بود و به تصمیم‌گیری درست نیز کمک می‌کند.

انتهای پیام

دیدگاهتان را بنویسید