به گزارش ایسنا و به نقل از فیز، شاید بتوان از یک غشای نازک که نور را در زوایای جالبی منعکس می‌کند، در ساخت علائم راهنمایی و رانندگی استفاده کرد تا این علائم هنگام شب، درخشش و تغییر رنگ داشته باشند.

پژوهشگران باور دارند که شاید این فناوری بتواند هنگام تاریکی هوا، توجه بیشتری را نسبت به علائم مهم راهنمایی و رانندگی جلب کند و مزایایی هم برای رانندگان و هم برای عابران پیاده به همراه داشته باشد.

این غشای نازک، از نوعی پلیمر ساخته شده که روی قسمت چسبنده یک نوار شفاف قرار می‌گیرد. این ماده، ساختار فیزیکی جالبی دارد. هنگامی که نور در شب به آن تابیده می‌شود، برخی افراد آن را با رنگ ثابت و برخی افراد آن را در حال تغییر رنگ می‌بینند. این موضوع، به زاویه دید و حرکت منبع نور بستگی دارد.

این پژوهش، در “دانشگاه فودان”(Fudan University) چین و به سرپرستی “لیمین وو”(Limin Wu)، پژوهشگر این دانشگاه انجام شده است. متخصصان نورشناسی “دانشگاه ایالتی نیویورک در بوفالو”(UB) آمریکا نیز با پژوهشگران این دانشگاه همکاری داشته‌اند تا بینش‌هایی را در مورد کاربردهای احتمالی این غشای نازک از جمله به کار بردن آن در علائم راهنمایی و رانندگی ارائه دهند.

“کیائوکیانگ گان”(Qiaoqiang Gan)، استادیار مهندسی برق دانشگاه ایالتی نیویورک در بوفالو و نویسنده ارشد این پژوهش گفت: از این ماده جدید می‌توان در ساخت علائم هوشمند راهنمایی و رانندگی استفاده کرد. اگر کسی در حال گوش دادن به موسیقی با صدای بلند باشد یا هنگام راه رفتن و رانندگی کردن، به اندازه کافی به علائم راهنمایی و رانندگی توجه نکند، نشانه‌هایی که قابلیت تغییر رنگ دارند، به او کمک خواهند کرد تا از شرایط خود در جاده آگاه شوند.

آزمایش علائم راهنمایی و رانندگی هنگام شب

پژوهشگران در مجموعه‌ای از آزمایش‌ها، یک تابلوی کنترل سرعت از جنس این غشای جدید ابداع کردند که به حروف و اعداد مجهز بود. آنها برای روشن کردن نشانه، از نور سفید استفاده کردند تا رنگ حروف و اعداد برای رانندگانی که با سرعت در حال حرکت هستند، با تغییر زاویه دید آنها تغییر کند.

پژوهشگران در آزمایش‌های بعد، از این ماده جدید برای نشانه‌های خطی کنار جاده استفاده کردند. با این کار، نشانه‌ها هنگام نزدیک شدن خودرو، روشن می‌شوند و نور چراغ‌های جلوی خودرو را منعکس می‌کنند. رنگ نشانه‌ها از دید راننده، ثابت می‌ماند اما برای عابران پیاده‌ای که کنار جاده ایستاده‌اند، به صورت چشمک‌زن ظاهر می‌شود.

“هائومین سانگ”(Haomin Song)، از نویسندگان این پژوهش گفت: اگر خودرو سریع‌تر حرکت کند، عابر پیاده، تغییر رنگ را با سرعت بیشتری می‌بیند؛ در نتیجه نشانه‌ها می‌توانند اطلاعات بسیاری در مورد آنچه در حال رخ دادن است، منتقل کنند.

این پژوهش، در مجله “Science Advances” به چاپ رسید.

انتهای پیام

دیدگاهتان را بنویسید