امیر رضا بسکابادی، متولد ۱۶ شهریور ۱۳۸۰٫ تک فرزند و پدر و مادرش هر دو پزشک هستند. دوره راهنمایی را در مدرسه شهید بهشتی سبزوار و دوره دبیرستان را در مدرسه هاشمی‌نژاد یک مشهد تحصیل کرده است.

ایسنا با این جوان نام آور استان خراسان رضوی به گفت‌وگو نشسته که در ادامه می بینید.

در کنکور برای هر درس چه درصدهایی را کسب کردید؟

شیمی و فیزیک را ۱۰۰ درصد زدم. زیست ۹۷٫۲ درصد، ریاضی ۹۱٫۲ درصد، زمین شناسی ۸۴ درصد،‌ ادبیات۷۳ درصد، عربی۸۰ درصد، دین و زندگی ۹۴٫۷  درصد، زبان هم ۶۹ درصد.

 آیا از سهمیه خاصی برخوردار بودید؟

بنده از هیچ سهمیه‌ای به جز سهمیه مناطق برخوردار نبودم.

 شما در آزمون‌های آزمایشی شرکت می‌کردید؟ در صورت شرکت، از چه آزمون‌هایی استفاده می‌کردید؟

بله، از سال نهم در آزمون‌ها شرکت کردم اما به طور جدی نبود. در دوره دبیرستان (ازسال یازدهم به بعد) شرکت در آزمون‌ها برایم جدی‌تر بود و غیبت نداشتم.

تراز شما در کانون چه‌گونه بود و از چه کتاب‌های کمک آموزشی استفاده می‌کردید؟

 ترازم در این اواخر و نزدیک به کنکور به ۷۷۰۰  رسیده بود و در آزمون آخر سنجش هم ۱۰ کشور و ۶ منطقه شدم.  کتاب‌های من از انتشارات‌های متفاوت بود.

 برنامه یک روز عادی شما در دوران تحصیل چگونه بود؟

پس از برگشتن از مدرسه مقداری استراحت می‌کردم و بعد از آن هم بر اساس زمان‌بندی خودم شروع به درس  خواندن می‌کردم. از عید به بعد هم کتابی نبود که مطالعه نکرده باشم. به دلیل این‌که ادمی نبودم که اهل مهمانی رفتن باشم زیاد برای مسئله بیرون رفتن و مهمانی رفتن به مشکل بر نخوردم.

 در روزهای مدرسه حدود ۶ تا ۸ ساعت و در ایام نزدیک عید به ۹ تا ۱۰ ساعت هم رسید. از اردیبهشت به بعد هم همین ساعت را تثبیت کردم.

 مطالعه کنکوری خود را از چه سالی آغاز کردید؟

از سال یازدهم به بعد شروع به مطالعه برای کنکور کردم. در ابتدا بی‌دقتی زیادی داشتم به گونه‌ای که ممکن بود پاسخ درست را جابه‌جا در پاسخ‌نامه وارد می‌کردم اما این روند با گذشت زمان بهبود پیدا کرد.

 با توجه به اینکه نظام جدید بودید و امتحانات نهایی در سال کنکور شما بود، نوع مطالعه شما تشریحی بود یا تستی و چگونه به خواندن دروس می‌پرداختید؟ 

به نظر من دانش آموزان بهتر است اولویشان بیشتر روی تست باشد. معدل هنگامی تاثیر دارد که دانش‌آموز در کنکور خوب عمل نکرده باشد. پس تست زدن از اهمیت خاصی برخوردار است.

مطالعه تشریحی من در درسی مانند فیزیک بود که متن کتاب را مطالعه کردم و در درس ریاضی هم تمرین‌های کتاب را بررسی کردم به طوری که هم در امتحانات نهایی و هم در کنکور برایم مفید بود.

 آیا در کلاس کنکور شرکت کردید؟

بله. در درس زیست برای آمادگی بیشتر به کلاس رفتم. مدرسه هم  در تابستان کلاس‌هایی گذاشتند که به صورت پایه تمرین می‌کردند، اما در طول سال کلاس جانبی برگزار نشد و من هم به کلاس دیگری نرفتم.

در دوران جمع بندی چه برنامه‌ای داشتید؟

هر کدام از موسسات ۳ آزمون جامع دارند که  بهتر است دانش‌آموزان این آزمون‌ها را بررسی کنند. مرور برخی از قسمت‌های درسی واستفاده  از کتاب‌های جمع بندی هم مفید است.

 چه هدفی برای آینده دارید؟

رشته پزشکی را برای ادامه تحصیل انتخاب خواهم کرد و احتمالا در دانشگاه فردوسی مشهد ادامه تحصیل دهم. علاقه‌مندم در هر رشته‌ که بروم در آن به مدارج علمی بالا برسم.

چرا رشته تجربی را برای تحصیل انتخاب کردید؟

خانواده در انتخاب من موثر بوده اما اجباری در کار نبوده است. این رشته با انتخاب خود من بوده زیرا از همان ابتدا به پزشکی علاقه داشتم و تمایلی به رفتن در رشته‌های فنی نداشتم.

 با توجه به اینکه انتقاداتی مبنی بر تک‌بعدی بودن دانش‌‎آموزان مدارس تیزهوشان به گوش می‌رسد، از این نظر هم‌مدرسه‌ای‌های خود را چگونه ارزیابی می‌کنید؟

برخی از دانش‌آموزان هستند که در چند بعد فعالیت دارند و علاوه‌بر درس خواندن  مثلا در زمینه‌های فرهنگی، هنری، ورزش و موسیقی هم  فعالیت می‌کنند. چیزی که مهم است این است که این جو منجر به رقابت ناسالم نشود اما متاسفانه گاهی چنین جوی دیده می‌شد.

 آیا اهل تفریحاتی مانند سینما و کتاب خواندن هم هستید؟ 

اهل کتاب‌خواندن هستم. به کتاب‌های تاریخی  بیشتر علاقه دارم. تفریح خاصی هم نداشتم. کتابی که در حال حاضر مشغول به خواندن آن هستم درباره ظهور و سقوط سلطنت پهلوی است.

در رسیدن شما به موفقیت چه کسانی نقش داشتند؟

ابتدا و در درجه اول از خدا تشکر می‌کنم. در درجه دوم از پدر و مادرم که زحمت بسیار کشیدن. در درجه سوم از افرادی مانند مشاوران گرامی که من را راهنمایی کردند. همچنین از دبیران عزیز در درس‌هایی مانند ریاضی، ادبیات و زیست تشکر می‌کنم.

اعتماد به نفس، خودباوری واینکه همیشه سعی می‌کردم برای حل مشکلاتم راه‌های مختلف پیدا کنم. مثلا برای بی‌دقتی‌ها در اسرع وقت به دنبال راه‌حل بودم.

و کلام آخر…

هفته آخر آشفتگی ذهنی داشتم اما با کمک‌های مشاورم و رفتن به مکان‌های تفریحی سعی کردم جو روانی خود را کنترل کنم. از زمستان، آشفتگی ذهنی من شروع شده بود و هر چه به کنکور نزدیک می‌شدم افزایش پیدا می‌کرد و در هفته آخر بحث روانی تشدید می‌شد و برای رفع این مشکل معمولا صبح‌ها به پارک می‌رفتم.

توصیه من این است که دانش آموزان هر چقدر دوست‌دارند درس بخوانند اما حتما آرامش روانی خود را حفظ کنند.

گفت‌وگو از زهرا انصاری، خبرنگار ایسنا خراسان رضوی

انتهای پیام

دیدگاهتان را بنویسید