به گزارش ایسنا، روح الله فیروزی عضو هیئت علمی پژوهشگاه شیمی و مهندسی شیمی ایران و  مجری این طرح با اشاره به راه اندازی فاز دوم پایگاه داده ویژگی‌های فیزیکی و شیمیایی مواد موثره موجود در گیاهان دارویی زیست بوم ایران، افزود: این طرح تحقیقاتی با طبقه­ بندی کردن اطلاعات فیزیکی، شیمیایی، دارویی و محاسباتی مربوط به مواد موثره موجود در گیاهان دارویی ایران در قالب این وب­گاه، امکان جستجوی هدفمند و سریع برای متخصصان و پژوهشگران فعال در حوزه دارویی (سنتز و طراحی) را فراهم کرده است.


وی با بیان اینکه در حال حاضر اطلاعات مربوط به ۲۲۶ گیاه در این پایگاه قابل دسترسی است، اظهار کرد: به زودی فاز دوم این طرح  با حمایت این ستاد راه اندازی می‌شود. در این فاز اطلاعات مربوط به ۱۰۰ گیاه برتر دارویی زیست­ بوم ایران بارگذاری می‌شود.


فیروزی، با اشاره به برخی ویژگی‌های زیست بوم گیاهان دارویی در ایران، خاطرنشان کرد: مهمترین دستاورد این طرح، دیجیتالیزه کردن اطلاعات فیزیکوشیمیایی مواد موثره موجود در گیاهان دارویی ایران در قالب یک پایگاه داده با قابلیت جستجوی هدفمند است. تدارک شیوه‌های متنوع جستجو در این پایگاه داده، فرصت و امکان بسیار بزرگی را برای محققین داروساز ایجاد می‌کند تا برای داروهای سنتز شده موجود در بازار که غالباً ارزبری بالایی دارند، کاندیداهای جدید بر پایه گیاهان دارویی پیشنهاد شود.


مجری طرح با اشاره به نقش چنین پایگاه داده‌هایی در معرفی گیاهان دارویی زیست بوم ایران، افزود: معرفی گیاهان دارویی ارزشمند و بومی ایران می‌تواند منجر به سرمایه‌گذاری‌های جدید و تولید فناوری‌های دانش بنیان در این حوزه شود. همچنین زمینه صادرات گیاهان دارویی کشور تقویت می‌شود، چرا که وجود چنین پایگاه­داده‌هایی، ارتباط زیادی  بین شرکت‌های تولید کننده گیاهان دارویی و محققین این رشته  برقرار خواهد کرد.


انتهای پیام


دیدگاهتان را بنویسید