دکتر سیدمحمد حسین کریمیان در گفت و گو با ایسنا، ضمن بیان این مطلب و با اشاره به درخواست تعدادی از دانشجویان کارشناسی ارشد دانشگاه امیرکبیر مبنی بر افزایش سنوات تحصیلی، تأکید کرد: این دانشجویان که ورودی سال ۹۷ دوره کارشناسی ارشد دانشگاه امیرکبیر هستند، درخواست های خود را در خصوص افزایش طول سنوات تحصیلی، به معاونت آموزشی دانشگاه ارائه دادند و حتی چندین جلسه نماینده های آن ها مذاکراتی را در این زمینه انجام شد و قرار است در هفته جاری نیز مجددا درخواست خود را در جلسه ای پیگیری کنند.

وی در ادامه با تأکید بر اینکه تأکید کرد: دانشجویان متقاصی افزایش سنوات علاوه بر اینکه به صورت فردی خواسته خود را به معاونت آموزشی مطرح کرده اند، نماینده های آن ها نیز جلسه ای را با من برگزار کردند و حتی زمانی که نماینده سری اول این دانشجویان در پیگیری خواسته خود به نتیجه ای دست نیافت، نماینده خود را تغییر دادند. در کل، تصمیم دانشگاه در خصوص سنوات تحصیلی دانشجویان کارشناسی ارشد و حد و مجاز آن این است که دانشجویان با ارائه مستنداتی  تا ترم ۵ و ۶ می توانند سنوات مجاز داشته باشند.

معاون آموزشی دانشگاه امیرکبیر خاطر نشان کرد: درخواست تعداد محدودی از دانشجویان کارشناسی ارشد ورودی ۹۷  این است که برای این دانشجویان، یک ترم سنوات تحصیلی ارائه شود. اما  دانشگاه معتقد است که هر دانشجویی که با ویروس کرونا درگیر بوده و بر اثر آن ویروس بستری شده است، درخواست خود را با ارائه مستنداتی به دانشگاه ارائه دهد و با این درخواست نیز قطعا موافقت خواهد شد.

دکتر کریمیان تأکید کرد: دانشگاه درخواست دانشجویانی که به دلیل شیوع کرونا با مشکلات و چالش هایی مواجه شده باشند و نتوانند فعالیت های پژوهشی خود را انجام دهند و یا اینکه خانواده آن ها نیز درگیر این بیماری باشند را در کمیسیون موارد خاص دانشگاه بررسی میکند. همچنان که در حال حاضر نیز درخواست هایی در این زمینه ارائه و مورد بررسی قرار گرفته است و این روند ادامه دارد. اما برخی از دانشجویان ورودی ۹۷ تقاضا دارند که ما این سنوات را بدون دلیل به همه دانشجویان ارائه دهیم که دانشگاه این کار را انجام نخواهد داد.

وی خاطر نشان کرد: حد مجاز سنوات برای دانشجویان کارشناسی ارشد این است که دانشجویانی که در چهار ترم تحصیل خود را به پایان نرسانند در ترم های ۵ و ۶ هم با داشتن مجوزهایی سنوات مجاز بگیرند. در واقع این دانشجویان با مجوز می توانند سنوات خود را تمدید کنند. البته این دانشجویان تحت شرایطی باید درخواست داشتن مجوز را ارائه دهند.

معاون آموزشی دانشگاه امیرکبیر تأکید کرد: در حال حاضر صرفا تعدادی از دانشجویان ورودی ۹۷ دوره کارشناسی ارشد خواستار تمدید سنوات مجاز تحصیلی هستند و متقاضیان،  کل و یا اکثریت جمعیت ورودی سال ۹۷ را شامل نمی شوند . 

دکتر کریمیان با تأکید بر اینکه دانشجویانی که به دلیل درگیری با کرونا درخواست افزایش سنوات یا حذف ترم را دارند آمار محدودی دارند، گفت: تعداد دانشجویان و اعضای هیأت علمی که با کرونا درگیر شده اند در دانشگاه امیرکبیر بسیار اندک است و از بین ۵۳۵ عضو هیات علمی دو نفر از اساتید ما  به دلیل ابتلا به این ویروس وضعیت وخیمی داشتند. 

وی با تأکید بر اینکه دلایل دانشجویان مبتلا به کرونا برای استفاده از سنوات تحصیلی و یا حذف ترم باید مستند باشد، گفت: البته در ترم گذشته به دلیل استثنایی بودن ترم، دانشگاه همکاری بیشتری با دانشجویانی که با این ویروس درگیر بودند انجام می داد اما در ترم جاری ما از ابتدا اعلام کردیم دانشجویان آموزش خود را دنبال کنند و در صورت بروز مشکل حاد، دانشگاه با درخواست آن ها موافقت خواهد کرد.

به گزارش ایسنا؛ تعدادی از دانشجویان ورودی سال ۹۷ کارشناسی ارشد دانشگاه امیرکبیر طی روزهای گذشته، خواسته های خود را در خصوص افزایش سنوات تحصیلی در قالب نامه ای به معاونت آموزشی دانشگاه ارائه دادند که در بخشی از این نامه آمده است:

با توجه به اینکه آخرین زمان مصوب برای دفاع دانشجویان تحصیلات تکمیلی ورودی ۹۷  دانشگاه صنعتی امیر کبیر بدون کسر نمره، بهمن ماه سال ۹۹ اعلام شده است و همچنین با توجه به شیوع بیماری کرونا و شرایط سختی که برای تمامی دانشجویان این ورودی به وجود آورده است، بسیاری از دانشجویان درخواست تمدید مهلت دفاع را دارند به این امید که مهلت دفاع برای مدت زمان منصفانه‌ای، همانند ورودی‌های سال ۹۶، تمدید شود.

در این نامه، عدم دسترسی به امکانات آزمایشگاهی (اعم از سیستم‌های کامپیوتری قوی و …) و تعطیلی کامل دانشگاه به مدت سه ماه و نیم،  عدم برنامه‌ریزی کافی در سطح کشور برای جلوگیری از شیوع این بیماری و تعطیلی‌های مکرر هفتگی، عدم دسترسی دانشجویان شهرستانی به خوابگاه در طول دوران شیوع کرونا،  عدم امکان دیدار حضوری با اساتید، عدم امکان دسترسی به پایان‌نامه‌های کتابخانه به روال گذشته، اختلال جدی در رفت‌وآمد به دانشگاه به دلیل عدم امنیت حمل و نقل عمومی و هزینه‌بر بودن سایر راه‌های ایمن‌تر، درخواست اداره‌ی امور خوابگاه‌ها مبنی بر تخلیه‌ی خوابگاه توسط دانشجویان و اجتناب فناوری اطلاعات دانشگاه برای اختصاص اکانت به دانشجوهایی که نیاز به سیستم قوی جهت شبیه‌سازی داشتند از جمله دلایل درخواست افزایش سنوات تحصیلی دانشجویان عنوان شده است.

انتهای پیام

دیدگاهتان را بنویسید