به گزارش ایسنا، عزیزالله حبیبی در حاشیه بازدید استاندار البرز از دانشگاه خوارزمی با ارائه گزارشی از وضعیت دانشگاه خوارزمی گفت: این دانشگاه که در سال ۱۲۹۷ مصوبه مجلس را به خود اختصاص داد امسال وارد صد و یکمین سال فعالیت خود شده است.

حبیبی افزود: خوارزمی کنونی در ابتدا دارالمعلمین نام داشت، در سال ۱۳۱۱ به دارالمعلمین عالی و در سال ۱۳۱۲ با رویکرد پذیرش معلمین دوره دبیرستان در کنار دوره ابتدایی به دانشسرای عالی تغییر نام یافت.

وی ادامه داد: نام این دانشگاه در سال ۱۳۵۶ به تغییر معلم تغییر داده شد در سال ۱۳۹۰ هم به نام کنونی در آمد.

رئیس دانشگاه خوارزمی با بیان اینکه دانشگاه خوارزمی ۵۰۷ عضو هیئت علمی، ۸۱۴ کارمند و ۱۲ هزار و ۲۲۶ دانشجو دارد گفت: پنج هزار نفر از این دانشجویان در دوره کارشناسی ارشد و ۱۷۰۰ دانشجو هم در دوره دکتری مشغول به تحصیل هستند.

حبیبی افزود: ۲۳۰ دانشجو هم از ۱۱ کشور دنیا در این دانشگاه مشغول به تحصیل هستند که امسال هم ۶۰ نفر دیگر به این دانشجویان اضافه خواهد شد، بر همین اساس مرکز آموزش زبان فارسی به دانشجویان خارجی در این دانشگاه راه‌اندازی شده است.

وی خاطرنشان کرد: در حال حاضر این دانشگاه ۱۵ دانشکده با ۳۳۳ رشته گرایش را در خود جای داده و در کنار آن پژوهشکده‌هایی نیز در دانشگاه تأسیس شده که برخی از آنها مانند پژوهشکده پلاسما در کشور منحصر به فرد است.

حبیبی ادامه داد: پژوهشکده‌های دیگری مانند نفت، علوم کاربردی، سیلاب، آب، علوم همگرا، شیمی سبز، مدیریت ریسک هم در این دانشگاه تأسیس و مأموریت‌هایی هم از طرف دولت برای بررسی چالش‌های کشور به آنها واگذار شده است.

این مسئول در خصوص چالش‌هایی که دانشگاه خوارزمی با آن مواجه است هم گفت: مسیر دسترسی دائم از اتوبان به دانشگاه یکی از خواسته‌های دانشگاه است چون این موضوع به یکی از معضلات دانشگاه خوارزمی با حدود ۲۰ هزار تردد در روز تبدیل شده است.

وی ادامه داد: احداث ایستگاه خوارزمی در مسیر قطار کرج-هشتگرد هم خواسته‌ای‌ست که می‌تواند ۴۰۰ هزار نفر از جمعیت محدوده دانشگاه خوارزمی اعم از کمالشهر، خرمدشت و حصارک را تحت پوشش قرار دهد، این مطالبه جدی ماست که در آن با شهرداری کمالشهر اشتراک داریم.

رئیس دانشگاه خوارزمی بر لزوم رفع موانع سند اراضی گرمدره دانشگاه برای تأسیس دانشکده‌های مدیریت و اقتصاد هم تأکید و خاطرنشان کرد: اگر این موضوع با کمک بی دریغ استانداری حل شود می‌توانیم هر چه سریعتر نسبت به تأسیس این دانشکده‌ها که در استان وجود ندارد اقدام کنیم.

وی در پایان به ساماندهی نهر دلمبر، ناوگان حمل و نقل مسافری در میدان حصارک، رفع معضلات ترافیکی محدوده و رفع سد معبر در مجاورت دیوار ضلع شرقی و غربی دانشگاه هم اشاره و خواستار حل این موضوعات شد.

انتهای پیام

دیدگاهتان را بنویسید