به گزارش ایسنا، این جشنواره با هدف ترویج دانش نجوم و فضا، آشنایی مردم با اهمیت این دو دانش، نقش یافته‌های این حوزه‌ها در بهبود زندگی بشر، زیبایی‌های چشم نواز آسمان شب و تاثیر ادبیات و هنر در پرورش تخیل و پیشرفت جوامع بشری برگزار می‌شود.

مریم فخیمی، دبیر جشنواره “رویای کهکشانی من” با بیان این‌که این جشنواره که شامل چهار بخش است، فرصتی است برای علاقه‌مندان به نقاشی و نویسندگی تا استعداد خود را در حوزه «نجوم و فضا» بیازمایند، گفت: این رویداد تلاشی  برای بیدار کردن رؤیاهای نوجوانان و جوانان ایران در قالب داستان علمی تخیلی و نقاشی با هدف دستیابی به قله‌های رفیع دانش نجوم و فضا است.

وی درباره اهداف رویداد اظهار کرد: بخش رقابت این جشنواره برای سنجش توانایی خلق آثار هنری یا داستانی برگزار نمی‌شود، بلکه هدف نهایی این رقابت آشنا کردن کودکان و نوجوانان با دانش نجوم و فضا است. به امید اینکه از میان شرکت‌کنندگان افرادی پرورش یابند که بتوانند موجب پیشرفت بیش از پیش دانش نجوم و صنعت فضایی در ایران شوند.

دبیر جشنواره درباره بخش‌های مختلف جشنواره چهارم توضیح داد: جشنواره کشوری “رویای کهکشانی من” در سال ۹۸ به صورت مجموعه‌ای از رویدادها اجرا خواهد شد و به این ترتیب در چهارمین دوره این جشنواره، شاهد برگزاری کارگاه آموزش داستان‌نویسی علمی‌تخیلی در تبریز  و تهران، انتشار آثار برتر دوره‌های قبل، نمایشگاه نقاشی و رقابت نقاشی خواهیم بود.

کارگاه داستان‌نویسی علمی‌تخیلی

وی افزود: در طی جشنواره، دو کارگاه داستان‌نویسی علمی‌تخیلی در شهرهای تبریز و تهران برگزار می‌شود. این کارگاه‌ها با هدف افزایش توانمندی علاقه‌مندان به داستان‌نویسی اجرا می‌شود.

فخیمی درباره سرفصل‌های کارگاه‌ها گفت: در این کارگاه‌ها ساختار داستان، ساختار داستان‌های علمی‌تخیلی، داستان‌های موضوعی و چگونه یک داستان در مورد نجوم و فضا بنویسیم، در طی  ۴ ساعت تدریس خواهد شد.

وی تصریح کرد: کارگاه داستان‌نویسی تهران، پنجشنبه ۷ شهریور با تدریس نوید فرخی در سالن کنفرانس سازمان فضایی ایران برپا خواهد شد.  علاقه‌مندان تا ۲۵ مرداد فرصت ثبت‌نام دارند.

فخیمی ادامه داد: کارگاه داستان‌نویسی تبریز، پنجشنبه ۱۴ شهریور با تدریس مجید راستی در سالن حوزه هنری آذربایجان‌شرقی برگزار می‌شود. علاقه‌مندان تا ۲ شهریور فرصت ثبت‌نام دارند.

بخش نقاشی

وی خاطرنشان کرد: بخش رقابتی جشنواره کشوری “رؤیای کهکشانی من” به طور مجزا و هر دو سال یکبار برگزار خواهد شد. به این ترتیب، رقابت نقاشی در سال ۹۸ و رقابت داستان کوتاه در سال ۹۹ برگزار خواهد شد.

دبیر جشنواره تصریح کرد: رقابت نقاشی برای شرکت‌کنندگان ۶ سال به بالا در نظر گرفته شده و علاقه‌مندان تا ۱۰ مهر فرصت دارند آثار خود را به دبیرخانه جشنواره ارسال کنند.

فخیمی گفت: در پی استقبال شرکت‌کنندگان از عنوان‌بندی رقابت در سال ۹۷، چهار عنوان «زندگی انسان در کره ماه، ماموریت‌های آینده سازمان فضایی ایران، ظهور ابرنواختر در آسمان سیاره‌ای ناشناخته و سیاهچاله‌ها دری به سوی کهکشان‌های تازه»، برای شرکت در رقابت امسال انتخاب شد.

بر اساس اعلام روابط عمومی انجمن نجوم آیاز تبریز، وی یادآور شد: دکتر فرنوش شمیلی، دکتر ابوالفضل عبدالهی‌فرد و دکتر طاسین کریمی عواطفی هر سه از اعضای هیات علمی دانشگاه هنر اسلامی تبریز داوری بخش نقاشی را به عهده خواهند داشت.

انتهای پیام

دیدگاهتان را بنویسید