به گزارش ایسنا و به نقل از فیز، دانشمندان روز سه‌شنبه اعلام کردند فضاپیمای رباتیک سطح‌نشین مریخ اینسایت (InSight) اخیرا موفق به ثبت صداهایی از سیاره مریخ شده است؛ اما برای اینکه انسان‌ها بتوانند این صداها را بشنوند، می‌بایست آن صداها را تقویت کرد.

زلزله‌سنج سطح‌نشین اینسایت تاکنون بیش از ۱۰۰ مریخ لرزه را ثبت کرده است، اما تنها ۲۱ مریخ لرزه قوی بوده‌اند. این زلزله‌سنج آنقدر حساس است که می‌تواند باد مریخ و همچنین حرکات بازوی رباتیک و سایر اجزا را نیز شناسایی کند.

“کانستانتینوس چارالامبوس” (Constantinos Charalambous) از کالج سلطنتی لندن که به دانشمندان ماموریت اینسایت کمک کرده است، گفت: شنیدن اولین لرزش‌ها از طرف این سطح‌نشین برای ما بسیار هیجان‌انگیز بود.

اینسایت نوامبر گذشته وارد مریخ شد و اولین مریخ‌لرزه را در ماه آوریل ثبت کرد. در همین حال، یک ابزار حفاری این سطح‌نشین ماه‌ها غیرفعال بوده است. دانشمندان در حال تلاش برای حل این مشکل هستند تا دمای داخلی سیاره را اندازه‌گیری کنند.

سال گذشته پژوهشگران اعلام کردند اینسایت موق به ثبت صدای مریخ شده است. اینسایت ظرفیت حمل ۵۰ کیلوگرم بار مفید را دارد و این بار شامل تجهیزات علمی همچون لرزه‌سنج، جعبه حسگر بار، دوربین‌ها، سامانه نصب تجهیزات و پس‌بازتابگر لیزری(Retroreflector) است.

فضاپیمای اینسایت به بررسی بخش‌های عمیق مریخ خواهد پرداخت. اینسایت می‌تواند اطلاعاتی مانند علائم حیاتی این سیاره، پالس و دمای آن را بررسی کند. ناسا می‌گوید: ما توسط این فضاپیما برای نخستین بار می‌توانیم سیاره مریخ را از زمان تشکیل آن (۴.۶ میلیارد سال گذشته) بررسی کنیم.

“اینسایت” کاری انجام داد که تاکنون در ماموریت‌های مریخ انجام نشده است.

این کاوشگر توانست صدای وزش بادهای مریخ را به ثبت برساند.

ناسا اعلام کرده که یکی از اهداف ماموریت این کاوشگر اندازه‌گیری حرکات مریخ است که این حرکات به طور طبیعی شامل حرکاتی هستند که ناشی از  امواج صوتی هستند.

انتهای پیام

دیدگاهتان را بنویسید