به گزارش ایسنا، دکتر منصور غلامی در حاشیه مراسم آغاز رسمی سال تحصیلی دانشگاه‌ها و موسسات آموزش عالی که امروز در تالار علامه امینی دانشگاه تهران برگزار شد، در جمع خبرنگاران در خصوص زمان شروع سال تحصیلی دانشجویان جدید الورود تاکید کرد: رئیس سازمان سنجش آموزش کشور به ما قول دادند تا پایان مهر ماه نتیجه پذیرش دانشجویان جدید الورود را اعلام کنند . طبیعی است بعد از اعلام نتایج و در عرض چند روز دانشجویان ثبت نام خواهند شد و دانشگاه‌هایی که ترم را شروع کردند می‌تواند آموزش این دانشجویان را شروع کنند. امیدوارم شرایطی را شاهد باشیم که نودانشجویان برای دوره‌های محدودی در دانشگاه‌ها  به صورت حضوری پذیرش کنیم.

وی در ادامه تصریح کرد: دانشگاه‌ها برنامه‌های را تنظیم می‌کند که هم داوطلبان انتخاب رشته به صورت تور مجازی اب این مراکز آشنا کند و هم این که کسانی که در این  مراکز پذیرفته می شوند قبل از ورود به دانشگاه از طریق  تور مجازی با بخش‌های مختلف دانشگاه‌ها آشنایی پیدا کنند و در مدتی که احیانا به صورت حضوری وارد دانشگاه می شوند، بتوانند با آشنایی قبلی، بهره بیشتری از این فضاها ببرند.

وزیر علوم در خصوص نحوه آموزش واحدهای عملی دانشجویان نیز خاطر نشان کرد: این واحدها در طول ترم با تقسیم زمان و توزیع دانشجویان در گروه‌های کوچک و محدودی که بتوانند برای دانشجویان غیر بومی سرویس اسکان تعریف کنند ارائه خواهند شد . ترم گذشته نیز تقریبا همین تدابیر انجام شد البته برخی از رشته‌ها وجود دارد که امکان ارائه بخشی از دروس عملی از طریق سیستم‌های خاص نرم افزاری، مدلینگ و در بستر اینترنت قابل ارائه است.طبعا در محدودیت‌ها و مشکلات هست که ابتکارات و نوآوریها بروز می‌کنند امیدوارم نیمسال پیش رو نیم سال موفقی باشد.

غلامی در خصوص نقل و انتقال دانشجویان جدیدالورود گفت: نقل و انتقال دانشجویان یک روال معمول در دانشگاه‌ها است که براساس آیین نامه خاص خود انجام می شود. من توصیه می‌کنم دانشجویان تا جایی که می‌توانند در شهر محل زندگی خود انتخاب رشته کنند. برخی مایل هستند در دانشگاه‌های بزرگ تحصیل کنند که اصراری در این زمینه نداریم.

وی ادامه داد: ما در همه استان‌ها دانشگاه‌های بزرگی داریم اگر داوطلب رتبه بندی‌های علمی این دانشگاه‌ها را ببیند می‌تواند به خوبی در دانشگاه با کیفیت محل زندگی خود ادامه تحصیل دهد. بنابراین توصیه من این است که تا جایی که می‌تواند در محل زندگی و شهرهای نزدیک انتخاب رشته کند تا شرایط بهتری برای رفت آمد داشته باشند دانشگاه‌ها در این زمینه مساعدت خواهند کرد و چون از قبل بخشنامه شده و اجرایی می‌شود.

وزیر علوم از قول وزیر ارتباطات برای تامین اینترنت دانشجویان خبر داد و گفت: وزیر ارتباطات قول داده اینترنت دانشجویان را تامین کند البته خواست ما اینترنت رایگان است . در این زمینه اقدامات اولیه انجام شده است و امیدواریم این نوع دسترسی به اینترنت همین روزها محقق شود تا صرفا ارتباط دانشگاه و دانشجو تسهیل شود.

غلامی در خصوص برنامه وزارت علوم برای اسکان دانشجویان نیز گفت: مبنای ما در بحث اسکان آموزش مجازی است.برای اسکان دانشجویان در خوابگاه ها نیاز به  اجازه از بخش درمان است. لذا اگر پروتکل‌های بهداشتی به ما اجازه دهد و شرایط موجود قابل مدیریت باشد در قالب حفظ سلامت دانشجویان به کسانی که حضورشان در دانشگاه ضرورت دارد می توانند خدمات خوابگاهی دریافت کنند. در این زمینه تعیین اولویت‌ها با دانشگاه ها است. مثلا دانشجویان تحصیلات تکمیلی در اولویت اسکان هستندو همچنین توصیه نمودم دانشجویان سال اول نیز مدتی در دانشگاه‌ها حاضر باشند.

انتهای پیام

دیدگاهتان را بنویسید