به گزارش ایسنا، در راستای تسهیل همکاری مشترک بین پژوهشگاه بین‌المللی زلزله شناسی و مهندسی زلزله و پژوهشگاه هواشناسی و علوم جوّ، تفاهم‌نامه ای همه جانبه در زمینه انجام مطالعات ملّی و منطقه ای مرتبط با مخاطرات دارای منشأ زمین شناختی و آب و هوا شناختی به امضا رسید.

در ابتدای این نشست، دکتر محمد کاظم جعفری رئیس پژوهشگاه بین المللی زلزله، از آمادگی این پژوهشگاه برای انجام همکاری های مشترک در زمینه های کاربردی و مورد نیاز کشور از جمله ارزیابی مخاطرات، تهیه نقشه های خطرپذیری (ریسک) سوانح طبیعی و توسعه سامانه های هشدار و تخمین سریع خسارات و تلفات سوانح خبر داد و ضرورت تبدیل تفاهم نامه به اقدامات عملی را مورد تأکید قرار داد تا نتایج این همکاری برای مردم و مسئولان ذیربط قابل استفاده باشد.

در ادامه دکتر مهدی رهنما رئیس پژوهشگاه هواشناسی و علوم جوّ، توضیحاتی در خصوص وظایف و اقدامات این پژوهشگاه ارائه داد و اجمالاً به مواردی که می تواند در قالب این همکاری مشترک در دستور کار قرار گیرد، اشاره کرد.

بر اساس این گزارش، ایجاد همکاری مشترک ۵ ساله بین دو پژوهشگاه در راستای وظایف اساسنامه‌ای و زمینه های مطالعاتی، انجام پژوهش های کاربردی، آموزشی، علمی و ترویجی مرتبط با ارزیابی و مدیریت ریسک سوانح با منشأ آب و هوا شناختی و زمین شناختی با در نظر گرفتن تمامی منابع و امکانات اعم از فنّی، نیروی انسانی، اطلاعات، تجربه و تخصص آنان از اهداف انعقاد این تفاهم نامه است.

بر اساس اعلام وزارت علوم، در این نشست علاوه بر رؤسای دو پژوهشگاه، دکتر ابراهیم فتاحی معاون پژوهشی و دکتر ساویز صحت مدیر آموزش پژوهشگاه هواشناسی و علوم جوّ و همچنین دکتر کامبد امینی حسینی رییس پژوهشکده مدیریت خطرپذیری و بحران و دکتر هومن معتمد استادیار پژوهشکده مذکور از پژوهشگاه بین المللی زلزله شناسی و مهندسی زلزله حضور داشتند.

انتهای پیام

دیدگاهتان را بنویسید