به گزارش ایسنا و به نقل از مرکز خبر شورای عالی انقلاب فرهنگی، دکتر سعیدرضا عاملی دبیر شورای عالی انقلاب فرهنگی در ابتدای این جلسه با بیان اینکه مهندسی فرهنگی برنامه محاسباتی یکپارچه در حوزه فرهنگ است، اظهار داشت: این سند در دو دولت به تصویب رسیده است و برای اجرایی شدن آن یک ستاد راهبری و هماهنگی در عالی‌ترین سطح تشکیل شده است که این ستاد تنها شورای تخصصی در شورای عالی انقلاب فرهنگی است که ریاست آن را شخص رئیس جمهور عهده دار است و در غیاب وی معاون اول رئیس جمهور جلسات را برگزار می کند.


پیگیری از رئیس جمهور برای تشکیل ستاد مهندسی فرهنگی


دبیر شورای عالی انقلاب فرهنگی با اشاره به تاخیر پنج ساله در اجرای این سند گفت: تدوین و تصویب این سند با هدف کمک به ارتقای حوزه فرهنگ در کشور بود که در دوره جدید شورای عالی انقلاب فرهنگی؛ تشکیل این ستاد به عنوان اولویت اول شورا قرار داده و از رئیس محترم جمهور چند بار تشکیل ستاد مهندسی فرهنگی را پیگیری کردم.


تشریح اهمیت تشکیل ستاد در پیشگیری از آسیب‌های اجتماعی برای رئیس جمهور


وی افزود: با پیگیری های به عمل آمده و نامه‌ای که توسط دبیر شورای عالی انقلاب فرهنگی به رئیس جمهور نوشته شد که در آن ضمن تشریح وضعیت جامعه و اهمیت تشکیل این ستاد در پیشگیری از آسیب‌های اجتماعی و رشد وضعیت فرهنگی از ایشان درخواست کردم که جلسات به ریاست معاون اول تشکیل شود که با آن موافقت شد.


برگزاری اولین جلسه ستاد مهندسی فرهنگی در تیرماه به ریاست معاون اول رئیس جمهور


دکتر عاملی با اشاره به تشکیل اولین جلسه ستاد راهبری مهندسی فرهنگی به ریاست دکتر جهانگیری در تاریخ ۲۸ تیرماه گفت: وزیر کشور، وزیر علوم، تحقیقات و فن­اوری، وزیر بهداشت و درمان، وزیر ورزش و امور جوانان، وزیر آموزش و پرورش، رؤسای کمیسیون مربوطه مجلس مثل کمیسیون آموزش و تحقیقات و کمیسیون فرهنگی، رئیس سازمان صداوسیما، رئیس سازمان تبلیغات اسلامی، رئیس سازمان برنامه و بودجه،  معاون رئیس جمهور در امور زنان و خانواده، رئیس شورای فرهنگی اجتماعی زنان و خانواده، یکی از معاونین قوه قضائیه، چهار نفر نماینده از شورای عالی انقلاب فرهنگی و دو نفر نماینده از شورای عالی حوزوی از اعضای ستاد راهبری مهندسی فرهنگی کشور هستند و تمامی دست­ اندرکاران حقیقی و حقوقی در حوزه فرهنگ در فرآیند تصمیم­ گیری ستاد راهبری نقش دارند.


دبیر شورای عالی انقلاب فرهنگی افزود: با توجه به سطح بالای اعضای ستاد راهبری مهندسی فرهنگی ضرورت دارد که تصمیماتی که برای تصویب وارد صحن این جلسه می‌شود از پختگی و اتقان کافی برخوردار باشد.


تشکیل کمیته‌ای تخصصی برای بررسی دستور جلسات قبل از ورود به صحن اصلی ستاد


وی با اشاره به تصویب آئین نامه داخلی ستاد در اولین جلسه آن گفت: طبق این آئین نامه تشکیل ماهیانه جلسات منوط به تشکیل پیش جلسه‌ای با عنوان کمیته تخصصی ستاد راهبری مهندسی فرهنگی و بررسی دستور جلسات ستاد قبل از ورود به صحن جلسه اصلی است.


دکتر عاملی تاکید کرد: ضرورت دارد که دستور جلسات قبل از طرح شدن در کمیته تخصصی و صحن ستاد راهبری مهندسی فرهنگی در کمیته‌های کارشناسی مورد بحث و بررسی بیشتر قرار گیرد.


تشکیل کارگروه‌های تخصصی مهندسی فرهنگی در دستگاه های عضو ستاد راهبری


استاد گروه ارتباطات دانشگاه تهران با تاکید بر اهمیت تشکیل کارگروه‌های تخصصی مهندسی فرهنگی در دستگاه‌های عضو ستاد راهبری گفت: مواردی که از جانب ستاد به دستگاه‌ها ارجاع داده می‌شود در این کارگروه‌ها بررسی شده و نظرهای تخصصی دستگاه‌ها به تصمیم گیری بهتر و متقن در ستاد راهبری مهندسی فرهنگی منجر خواهد شد.


سند مهندسی فرهنگی اگر بخواهد اجرایی شود باید در دل برنامه های پنج ساله برود


دکتر عاملی با بیان اینکه سند مهندسی فرهنگی اگر بخواهد اجرایی شود باید در دل برنامه‌های پنج ساله برود، گفت: الان در سال سوم برنامه توسعه هستیم و باید برای برش‌های سالیانه آن که موضوع مهندسی فرهنگی در آن گنجانده شود فکر کنیم.


دبیر شورای عالی انقلاب فرهنگی تصریح کرد: در خود سند مهندسی فرهنگی اتصال سند به برنامه‌های پنج‌ساله پیش‌بینی شده است و با توجه به اینکه قصد نداریم تکلیف اضافی برای بودجه کشور ایجاد کنیم امیدواریم در اتصال سند به برنامه های پنح ساله موفق شویم.


واگذاری تکالیف استانی سند مهندسی فرهنگی به شورای فرهنگ عمومی


وی افزود: برای اجرای کامل و فراگیر سند نیاز به شوراهای استانی داریم و برای اینکه تشکیلات جدید در کشور ایجاد نکنیم این وظیفه را به شورای فرهنگ عمومی استان‌ها و شهرستان‌ها واگذار کرده‌ایم.


ستاد راهبری مهندسی فرهنگی؛ تنها شورای اقماری که در سطح معاون اول برگزار می‌شود


همچنین در انتهای جلسه دکتر عاملی تاکید کرد که بنابر اعلام معاونت حقوقی رئیس جمهور ابلاغ معاون اول رئیس جمهور در حکم ابلاغ رئیس محترم جمهور بوده و ستاد راهبری نقشه مهندسی فرهنگی تنها شورای اقماری شورای عالی انقلاب فرهنگی است که در سطح معاون اول و رئیس جمهور برگزار می شود و مصوبات آن لازم الاجراست.


راه برای بازنگری و روزآمدسازی سند مهندسی فرهنگی باز است


دبیر شورای عالی انقلاب فرهنگی با اشاره به نامه وی خطاب به اقشار جامعه به ویژه صاحبنظران و کارشناسان برای اظهار نظر و نقد سند مهندسی فرهنگی گفت: راه برای بازنگری و روزآمدسازی سند باز است و همانطور که مقام معظم رهبری مدظله العالی فرموده‌اند درخصوص تمام مصوبات شورای عالی انقلاب فرهنگی موضوع به روزرسانی وجود دارد.


وی افزود: طی جلسه‌ای با روسای سیزده دانشگاه برتر کشور کمیسیون معینی برای همین منظور شکل گرفت و نگاه دبیرخانه شورای عالی انقلاب فرهنگی این است که هر چه تعداد لایحه ها در مصوبات بیشتر باشد بهتر است و تصمیم سازی از بدنه و ذی نفعان بسیار مثمرثمر تر خواهد بود.


حضور روسای دانشگاه‌ها در ستاد راهبری نقشه جامع علمی و شورای اسلامی شدن دانشگاه‌ها


دکتر عاملی گفت: نگاه تصمیم‌سازی از ذینفعان منافاتی با بررسی موضوع در کمیسیون‌های تخصصی ندارد.


رئیس ستاد راهبری اجرای نقشه جامع علمی کشور با اشاره به حضور روسای دانشگاه‌های کشور به عنوان عضو اصلی در جلسه ستاد راهبری نقشه جامع علمی کشور و شورای اسلامی شدن دانشگاه‌ها گفت: در حال اصلاح مسیر برای حضور موثرتر و مشارکت بیش از پیش عوامل ذینفع در تصمیم سازی‌های شورای عالی انقلاب فرهنگی هستیم.


تصویب تشکیل کمیته تلفیق برنامه‌های پنج ساله دستگاه‌ها با مسئولیت دبیر شورای عالی انقلاب فرهنگی


در ادامه جلسه در جمع‌بندی نظرات اعضا در خصوص الگوهای پیشنهادی پنج‌گانه مطرح شده برای ایجاد سازوکار هماهنگی بین برنامه‌های سالانه و پنج ساله کشور و سند مهندسی فرهنگی؛ پیشنهاد تشکیل کمیته تلفیق و هماهنگی برنامه‌های پنج ساله برای تمام دستگاه‌ها با مسئولیت دبیر شورای عالی انقلاب فرهنگی، عضویت معاون وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی و معاون رئیس سازمان تبلیغات اسلامی و دبیری معاون سازمان برنامه و بودجه و معاون دستگاه اجرایی ذی ربط بر حسب موضوع دستور جلسه، به تصویب رسید.


همچنین دکتر عاملی تصریح کرد: ضرورت دارد توسط معاون اول رئیس جمهور نحوه مشارکت این کمیته با سازمان برنامه و بودجه در قالب یک توافق‌نامه اجرایی سازی و قانونی شود.


ابلاغ ماموریت‌های دستگاه‌ها در سند مهندسی فرهنگی


دبیر شورای عالی انقلاب فرهنگی همچنین با اشاره به درخواست نمایندگان دستگاه‌ها برای مشخص شدن ماموریت‌های آنها در سند مهندسی فرهنگی گفت: این وظایف احصاء شده است که به دستگاه‌ها ابلاغ خواهد شد.


تشکیل کمیته‌های تخصصی اجرایی‌سازی نقشه مهندسی فرهنگی در دستگاه‌ها و آئین‌نامه داخلی کمیته دیگر مصوبات این جلسه بودند.


انتهای پیام

دیدگاهتان را بنویسید