خانه / دسته‌بندی نشده / تاکید امامان جمعه بر حفظ شان و منزلت واقعه عاشورا/عزاداری ها باید ایمان و معرفت مردم را ارتقا دهد

تاکید امامان جمعه بر حفظ شان و منزلت واقعه عاشورا/عزاداری ها باید ایمان و معرفت مردم را ارتقا دهدتاکید بر حفظ شان و منزلت شهدای کربلای حسینی (ع) با پرهیز از هرگونه تحریف در واقعه عاشورا، دسیسه های دشمنان در تجزیه کردستان عراق و حضور پرشور مردم در آیین تشییع پیکر شهید حججی، مهمترین محورهای سخنان امام جمعه این هفته در سراسر کشور بود.
امامان جمعه همچنین ضمن محکوم کردند هرگونه اقدام تروریستی تکفیری و تجزیه طلبی در کشور مسلمان عراق، بر مشهود بودن دست آمریکا و صهیونیست ها در همه پرسی کردستان عراق تاکید کردند.
آنان گفتند که همه پرسی کردستان عراق توطئه استکبار برای ایجاد اسرائیل جدید است
امامان جمعه سراسر کشور همچنین ضمن تقدیر از حضور مردم شهید پرور کشورمان در تشییع پیکر شهید حججی، این حضور باشکوه را برگرفته از روحیه انقلابی و دینی جوانان امروز ایران اسلامی در دفاع از ارزش های دینی و معنوی عنوان کردند.
بخش هایی از خطبه های برخی از مراکز استانها که از سوی خبرنگاران ایرنا مخابره شده، به شرح زیر در اختیار مخاطبان قرار می گیرد:
** زاهدان
نماینده ولی فقیه در سیستان و بلوچستان و امام جمعه زاهدان گفت: شور و عشق به امام حسین (ع) برای همیشه در قلوب مسلمانان جاری و ساری است و خاموش شدنی نیست.
عشق به امام حسین (ع) برای همیشه در قلوب مسلمانان ساری و جاری است
آیت الله عباسعلی سلیمانی در خطبه های نماز جمعه این هفته زاهدان اظهار داشت: عاشورا درس بزرگ و چکیده دین و اسلام ناب است و باید از قیام اباعبدالله (ع) پیام ایستادگی و ایثار بیاموزیم.
نماینده مقام معظم رهبری در امور اهل سنت استانهای سیستان و بلوچستان و کرمان افزود: در دوره های مختلف تاریخی اتفاق های مهمی رخ داد و انسان های زیادی جان خود را از دست دادند اما هیچ یک مانند قیام سرور و سالار شهیدان ماندگار نشد.
امام جمعه زاهدان بیان کرد: همه ساله دلدادگان امام حسین(ع) با تجمع بیش از 20 میلیونی که در هیچ جای دنیا سابقه ندارد عشق و ارادت خودشان را به این امام همام ابراز می دارند.
نماینده مردم سیستان و بلوچستان در مجلس خبرگان رهبری با بیان اینکه کربلا بزرگترین قیام ماندگار تاریخ بشریت است، گفت: حرکت انقلابی امام حسین(ع) با تکیه بر ارزش های الهی و دینی ماندگار شد.

** ساری
نماینده ولی فقیه در مازندران و امام جمعه ساری انقلاب اسلامی را تکرار عاشورا دانست و گفت: پیروی از این فرهنگ متعالی بزرگ ترین عامل مانایی این انقلاب است.
آیت الله نورالله طبرسی در خطبه های نماز جمعه ساری خروج بر حاکمیت با توکل به خداوند و امر به معروف و نهی از منکر را از شباهت های دو قیام عاشورا و انقلاب اسلامی دانست و افزود : امام خمینی (ره) و رهبر معظم انقلاب در مقام فرزند خلف و شاگرد مکتب امام حسین (ع) در مقابله با منافقین و کفار همواره عامل ظفرمندی این نهضت حسینی بوده اند.
وی با بیان اینکه امام حسین (ع) پیش از واقعه کربلا اعلام فرمودند که خونشان فرامکانی و فرا زمانی است و با گذشت زمان توطئه منافقان فراموش نمی شود ، ادامه داد : عاشورا سند پر افتخار عالم بشریت و برتری شیعه نسبت به سایر مذاهب است و دشمنان انقلاب برای کم رنگ کردن این قیام سترگ تلاش های بیهوده ای کرده اند.
**شیراز
امام جمعه شیراز به تشییع پیکر شهید حججی و حضور با شکوه مردم اشاره کرد و گفت: این یک تحول ، یک دگرگونی ، یک فراز ، یک بلند شدن و یک اوج گرفتن در زندگی اجتماعی بود که پدیدار شد.
آیت الله اسدالله ایمانی در خطبه های نمازجمعه شیراز با طرح این پرسش که چه شد یک جوان کمتر از سی سال یک کشور ، منطقه و حتی شخصیت های نخبه جهان را تحت تأثیر خودش قرار داد ؟ گفت: رهبر معظم انقلاب به این سئوال جواب گفتند اخلاص ، هر کجا اخلاص باشد آنجا عزت است ، آنجا همه چیز است.
امام جمعه شیراز افزود: عامل دوم نیت پاک ، عامل سوم کار را به موقع انجام دادن ، عامل چهارم جامعه به این کار نیازمند شدن و نیاز داشتن بود که این عوامل چهارگانه شهید محسن حججی را حجت بر جامعه قرار داد.
وی همچنین با گرامیداشت تاسوعا و عاشورا ی حسینی گفت : تاسوعا و عاشورا وظایفی را به عهده ما می گذارد که باید به این وظایف توجه لازم را داشته باشیم ، تاسوعا و عاشورا مظهر مقاومت و ایستادگی است .
** بجنورد
نماینده ولی فقیه در خراسان شمالی و امام جمعه بجنورد گفت: عزاداری ها باید ایمان و معرف مردم را در باره قیام اباعبدالله حسین(ع) و یاران باوفایش آنگونه که بوده ارتقا دهد.
حجت الاسلام ابوالقاسم یعقوبی در خطبه های آیین سیاسی و عبادی نماز جمعه بجنورد اظهار کرد: مداحان در آیین های سوگواری حسینی خالصانه عزاداری کنند و مطالی به مداحی ها اضافه نکنند که در اسلام وجود ندارد.
وی افزود: هیچ وقت نباید وسیله رسیدن به هدف، نامقدس باشد اگر هدف مقدس است باید وسیله هم مقدس باشد.
امام جمعه بجنورد گفت: عزاداری خوب است اما اگر مداحان دروغ و غلو در آیین های سوگواری اباعبدالله حسین(ع) برای گریاندن مردم بگویند به طور قطع گناه بزرگ مرتکب شده اند.
وی با بیان اینکه باید در عزاداری ها دقت و و سواس بیشتری داشته باشیم، اظهار کرد: به فرموده رهبری، سخنرانی ها باید بگونه ای باشد که مردم را با اهل بیت علاقه مند کند و این علاقه و محبت را استحکام ببخشد.
** کرمانشاه
نماینده ولی فقیه در استان و امام جمعه کرمانشاه گفت: شهدای جان برکف و غیرتمند انقلاب اسلامی، دفاع مقدس و مدافع حرم، بصیرت عاشورایی و ولایتمداری خود را از حضرت ابوالفضل العباس (ع) الگو گرفته اند.
آیت الله مصطفی علما در خطبه های نماز جمعه این هفته کرمانشاه، با تسلیت فرا رسیدن ایام عزاداری سرور و سالار شهیدان حضرت امام حسین (ع)، اظهار کرد: به فرموده امام راحل (ره) هرچه داریم از محرم و صفر است.
وی با بیان اینکه در شب و روز عاشورا صحنه های زیبایی خلق شد، افزود: یکی از این صحنه ها اعلام وفاداری حضرت عباس (ع) به امام حسین (ع) بود و با شجاعت کم نظیر خود درس وفاداری را به جهانیان آموخت.
آیت الله علما خاطرنشان کرد: حضرت سیدالشهدا (ع) امام عصر خود بود و حضرت ابوالفضل (ع) نیز با تبعیت محض و وفاداری مطلق به ایشان، درس ولایتمداری را به ما آموخت.
** قم
خطیب نماز جمعه شهر مقدس قم گفت: برگزاری همه پرسی در کردستان عراق توطئه شوم استکبار جهانی برای ایجاد اسرائیل جدید در قلب کشورهای اسلامی منطقه و نا امن کردن جهان اسلام است.
آیت الله سید محمد سعیدی درخطبه های این هفته نماز جمعه قم در مصلای قدس افزود: هم زمان با درهم پیچیده شدن طومار داعش در کشورهای اسلامی منطقه، استکبار به رهبری رژیم صهیونیستی و آمریکا به دنبال اجرای توطئه ای قدیمی است تا با استقلال کردستان عراق به نام آزادی اقوام، ناامنی فراگیری را در منطقه ایجاد کند.
وی بیان کرد: کردهای شجاع و غیور نباید اجازه دهند دشمنان به خصوص رژیم صهیونیستی به نام آنان چنین توطئه ای را رقم زند.
وی ادامه داد:همه کشورهای جهان بخصوص همسایگان عراق باید باقدرت در برابر این توطئه شوم ایستادگی کنند چرا که اگر این آتش افروخته شود دامن همه را خواهد گرفت.
همه پرسی استقلال کردستان عراق با وجود مخالفت های بین المللی، منطقه ای و دولت مرکزی این کشور ، دوشنبه هفته گذشته برگزار شد.
سعیدی در ادامه با اشاره به شروع همزمان سال تحصیلی با ایام محرم گفت: جویندگان علم و دانش باید کار خود را با نام امام حسین (ع) آغاز کنند و عاشورایی در راه علم قدم بردارند تا آینده کشور ساخته شود.
وی دربخش دیگری از سخنان خود همچنین به شرکت باشکوه مردم درمراسم تشییع پیکر شهید حججی اشاره کرد و افزود: رهبر معظم انقلاب نیز در مراسم تشییع این شهید حضور پیدا کردند و او را از رویش های انقلاب دانستند که حجت خداوند برای نسل امروز است.
** خرم آباد
نماینده ولی فقیه در لرستان گفت: فجایعی که امروز توسط داعش در منطقه به وقوع می پیوندد چیزی جز جنایات لشکر یزید را در ذهن مسلمانان تداعی نمی کند.
آیت الله سید احمد میرعمادی در خطبه های نماز عبادی سیاسی جمعه در مصلی الغدیر شهرستان خرم آباد٬ با تاکید بر اهمیت عبرت آموزی از نهضت عاشورا اظهار کرد: مهمترین درسی که می شود از واقعه کربلا آموخت٬ درس صبر و مقاومت و زیر بار ظلم و زور نرفتن است.
به گفته وی ندای هیهات من الذله امام حسین(ع) تا روز قیامت چراغ روشنی بخش راه مسلمانان و آزادگان در سراسر جهان خواهد بود و نمونه بارز عمل کردن واقعی به این پیام٬ شهید محسن حججی بود.
آیت الله میرعمادی گفت: شهید حججی سمبل صلابت٬ مقاومت و ایستادگی در برابر دشمن است که توانست جلوه ای کوچک از عظمت امام حسین(ع) را با شهادت خود به جهان نشان دهد.
** اراک
نماینده ولی فقیه در استان مرکزی گفت: توطئه جداسازی اقلیم کردستان عراق بدعتی ننگین و خطر بزرگ برای منطقه خاورمیانه محسوب می شود.
توطئه جداسازی اقلیم کردستان عراق خطری در منطقه خاورمیانه است
آیت الله قربانعلی دری نجف آبادی در خطبه های نمازجمعه در اراک افزود: این توطئه با حمایت دولت آل سعود و به درخواست رژیم صهیونیستی در حال عملیاتی شدن است و در راستای این اقدام مخالفت مجامع بین المللی نیز وجود دارد.
وی اظهار کرد: همه پرسی اقلیم کردستان عراق هم بر خلاف قانون اساسی این کشور و دولت مرکزی آن و مغایر با خواست کشورهای همسایه است.
امام جمعه اراک گفت: آثار مخرب این دسیسه کشورهای ترکیه، ایران و سوریه را درگیر خواهد کرد بنابراین سران منطقه خاورمیانه باید بکوشند این بدعت ننگین، شکل نگیرد.
آیت الله دری نجف آبادی، در بخش دیگری از سخنانش اظهار کرد: شهادت محسن حججی به دست داعش به عظمت عزاداری های محرم افزوده است و این شهید والا مقام با شهادتش پیام بزرگی به جا گذاشت و مردم نیز با حضور گسترده در آیین تشییع وی نشان دادند ولایتمدار و بصیر هستند.
** سنندج
امام جمعه سنندج با بیان اینکه ایام محرم سالروز شهادت عزیزترین فرزند پیامبر(ص) است، گفت: واقعه کربلا و مصیبت عاشورا هیچگاه از یادها و اذهان مسلمانان فراموش نخواهد شد و برای همگان پند آموز است.
ماموستا عبدالرحمن خدایی در خطبه های نماز جمعه این هفته سنندج ضمن تسلیت فرا رسیدن ایام سوگواری امام حسین(ع) اظهار کرد: هر انسان آزاده و بیداری از واقعه عاشورا اندوهگین می شود چرا که فرزند پیامبر (ص) در مظلومانه ترین شرایط به شهادت رسید.
وی امام حسین (ع) را الگویی بزرگ برای همه مسلمانان و انسان های آزاده و با ایمان خواند و افزود: را، روش و منش امام حسین (ع) برای همیشه تاریخ ماندگار و چراغ راه هدایت جامعه اسلامی است.
ماموستا خدایی با بیان اینکه واقعه کربلا دل هر انسان آزاده و دوستدار خاندان نبوت را به درد می آورد، تاکید کرد: هر کس پیامبر (ص) را دوست دارد باید فرزندان ایشان را نیز دوست داشته باشد.
** کرج
نماینده ولی فقیه در استان البرز و امام جمعه کرج با اشاره به تحولات منطقه خاورمیانه گفت: پیروزی های جبهه مقاومت در عراق و سوریه در برابرتکفیری ها سبب نگرانی آمریکا و صهیونیست ها شده است.
پیروزی های جبهه مقاومت سبب نگرانی آمریکا و صهیونیست ها شده است
آیت الله سید محمد مهدی حسینی همدانی در خطبه های این هفته نماز جمعه کرج افزود: براین اساس آمریکا و رژیم اشغالگر قدس درپی ایجاد یک جبهه جدید در منطقه هستند.
وی از سران کردستان عراق خواست، بزاری برای رژیم کودک کش اسراییل غاصب و آمریکا نشوند.
وی با اشاره به برگزاری همه پرسی در کردستان عراق افزود:پیروزی های اخیر حزب الله در برابر داعش سبب شد تا رژیم اشغالگر صهیونیست به فکر باز کردن جبهه جدیدی در منطقه برای دستیابی به اهداف پلیدش باشد.
حسینی همدانی افزود:کشورهای اروپایی بدانند که اگر از هم اکنون چاره اندیشی نکنند همانگونه که داعش به اروپا بازگشت منتظر مشکلات دیگر باشند.
نماینده ولی فقیه در استان البرز در بخش دیگری از سخنان خود به شهادت شهید محسن حججی اشاره کرد و گفت: شهادت این شهید گرانقدر و حضور گسترده مردم در مراسم تشییع وی رویش تازه انقلاب و ارزش های دینی شد .
** زنجان
نماینده ولی فقیه در استان و امام جمعه زنجان گفت: حکومت باطل مهم ترین منکر جامعه و حکومت حق نیز به عنوان مهم ترین معروف است.
حجت الاسلام علی خاتمی، در خطبه های نماز جمعه این هفته زنجان با بیان اینکه حکومت حق اصلی ترین مساله است، به هدف و فلسفه قیام عاشورا اشاره کرد و افزود: امام حسین (ع) اعتقادات و عقاید خود را به عنوان تابلو ماندگار در مقابل بشریت آن زمان، آینده و تاریخ قرار داده است.
وی با تاکید براینکه حضرت سیدالشهدا(ع) به درستی دشمن خود را می شناخت و خوب می دانست که آنان به هیچ اصل و اصول اخلاقی پایبند نیستند و به راحتی تهمت و افترا می زنند، اظهار کرد: امام حسین (ع) به همین خاطر برای پیشگیری از مسائل اعتقادات خود را در معرض قضاوت فکر و اندیشه مردم قرار داد.
حجت الاسلام خاتمی به آثار و تبعات تبلیغات مسموم دشمنان اشاره کرد و افزود: گاهی تبلیغات مسموم و منفی آنقدر خطرناک هستند که حتی نور زهرا (ع) نیز برای دفاع از خود مجبور می شود بگوید من هم مسلمانم، نماز می خوانم و به الله، نبوت، پیامبر و بهشت و جهنم، معتقد هستم.
** مشهد
امام جمعه مشهد گفت: تشییع باشکوه شهید حججی نشان داد همچنان ذائقه مردم شهادت می باشد و علاقه آنان به انقلاب و نظام اسلامی مستحکم و استوار است.
آیت الله سید احمد علم الهدی در خطبه های نماز جمعه این هفته مشهد در حرم مطهر امام رضا(ع) افزود: تشییع این شهید سرافراز اسلام بی نظیر بود. از ابتدای انقلاب تاکنون جز تشییع پیکر مطهر امام راحل چنین تشییع با عظمتی برگزار نشده بود. استقبال و حضور مردم به حدی بود که واشنگتن پست رسانه آمریکایی اعلام کرد تشییع رزمنده ایرانی نه تشییع شهید بلکه یک نماد و الگو بود و جریانهای استکباری هم از این مراسم متحیر شدند.
وی ادامه داد: در برابر کسانی که می گویند مردم ذائقه دینی ندارند و روحیه تجمل پرستی، رفاه طلبی و خوش گذرانی یافته اند این تشییع ثابت کرد هنوز ذائقه مردم در این کشور انقلاب، شهادت و دین است. نیاز جامعه به این نوع شهادت در آن بود که به جهانیان اعلام کنیم هنوز ذائقه شهادت به صورت گسترده در این ملت وجود دارد.
نماینده ولی فقیه در خراسان رضوی گفت: بر خلاف عده ای که در کشور تحلیل می کننده سفره انقلاب و دین جمع شده و ملتی مادی داریم که باید رفاه آنان را تامین کنیم و دیگر به انقلاب و دین و شهادت کار نداشته باشیم، اینگونه نیست و اینان جامعه و مردم را نشناخته اند. این افراد به صرف اینکه با یک مشت عناصر ولنگار و خوشگذران مرتبط هستند تصور می کنند همه جامعه عناصر بی بندو بار خیابانها و یا یک سلسله عناصر رفاه طلب و ماده پرست هستند که فقط به دنبال مکیدن خون ضعفا و بیچاره ها می باشند اما این جامعه ما نیست.
وی افزود: تشییع جنازه شهید حججی ثابت کرد گرایش شهادت طلبی بسیار قوی است و این مردم مستحکم در پشت انقلاب و نظام ایستاده اند.
** شهرکرد
نماینده ولی فقیه در چهارمحال و بختیاری و امام جمعه شهرکرد گفت: گروه تکفیری داعش بداند هزاران توطئه او در گذشته از سوی مسلمانان خنثی و آنچه قوی تر می شود مقاومت اسلامی ملت ایران است و هیچ ترسی به این مقاومت وارد نشده است.
حجت الاسلام محمدعلی نکونام در خطبه های نمازجمعه شهرکرد اظهار کرد: ملت های مسلمان به خصوص ایران استوارتر از گذشته در مقابل داعش و استکبار جنایتکار ایستادگی می کنند و مقابله با استکبار و دشمنان اسلام به شهدایی چون محسن حججی نیاز است.
به گفته وی، جهاد مستمر تا شهادت، اخلاص، عبادت، ایمان قوی و روحیه ناآرام در برابر حوادث دنیا از خصوصیات منحصربه فرد شهید حججی بود که او را ماندگار کرد.
امام جمعه شهرکرد تصریح کرد: ارزش ها و دستاوردهای دوران دفاع مقدس برگرفته از نهضت کربلاست.
** بوشهر
آیت الله غلامعلی صفایی بوشهری در خطبه های نماز جمعه بوشهر افزود: تجزیه، قطعه قطعه کردن، در مقابل هم قراردادن، تضعیف قدرت منطقه ای خاورمیانه و ایجاد داعشی رسمی برای تشنج وهرج و مرج از هدفهای طرح خودمختاری کردستان است.
وی ادامه داد: آمریکا و اروپا با اقدامهای جنایتکارانه خود همواره به دنبال چپاول و استعمارگری هستند و سابقه ای ننگین در تاریخ بشریت دارند و هیچگاه قدمی برای تعالی بشریت برنمی دارند.
خطیب جمعه بوشهر گفت: اعتماد به این خائنان اعتماد و تکیه به جنایت است به همین دلیل رهبر معظم انقلاب همواره اعتماد نکردن به استکبار جهانی و انگلیس را مورد تاکید قرار می دهند و مذاکره با آنان را بدون ارزش می دانند.
** اردبیل
امام جمعه موقت اردبیل گفت: رای گیری استقلال در اقلیم کردستان عراق ورواج ملی گرایی افراطی در منطقه دسیسه دشمنان اسلام می باشد.
حجت الاسلام محمد علی فروغی در خطبه های نماز جمعه اردبیل افزود: دشمن می خواهد با ایجاد کشورهای کوچک در خاورمیانه زمینه های حضور استثماری خود در منطقه را بیشتر از گذشته فراهم کند.
وی بیان کرد: تحرکات اخیر در اقلیم کردستان عراق در راستای عملی کردن طرح خاورمیانه جدید است که آمریکایی ها سال ها پیش آن را طرح کردند.
او تاکید کرد: که آمریکا و رژیم صهیونیستی در پشت ماجرای رای گیری در اقلیم کردستان عراق می باشند اما مردم منطقه نخواهند گذاشت دسیسه آنها شکل عملی به خود بگیرد.
فروغی با اشاره به تشییع باشکوه پیکر شهید مدافع حرم حججی گفت: وقی خدا کسی را عزیز می کند تمام دنیا در برابرش سر به تعظیم فرود می آورد.
** اصفهان
نماینده ولی فقیه در استان اصفهان گفت: دست آمریکا و رژیم صهیونیستی در همه پرسی اقلیم کردستان عراق مشهود است زیرا آنها به دنبال ایجاد مکمل و همراهی برای رژیم اشغالگر قدس در این قسمت هستند.
آیت الله سید یوسف طباطبایی نژاد در نماز جمعه این هفته که در مصلای امام خمینی (ره) شهر اصفهان برگزار شد، گفت: متاسفانه کردهای عراق نیز به نقش صهیونیسم و آمریکا در ایجاد تفرقه و اختلاف در منطقه توجهی ندارند.
وی ادامه داد: آمریکا و رژیم صهیونیستی وقتی دیدند که از طریق داعش نمی توانند کاری از پیش برند و به امید خدا تا 2 ماه دیگر بساط داعش برچیده خواهد شد، به دنبال ایجاد مشکل دیگری در منطقه هستند.
نماینده ولی فقیه در استان اصفهان تصریح کرد: کشورهای اروپایی نیز بدانند همانگونه که داعش برای آنها مشکل آفرین شد، حمایت از کردهای عراق نیز برای آنها مشکل آفرین خوهد شد.
وی ادامه داد: مخالفت کشورهای منطقه و حتی مخالفت ظاهری سازمان ملل نیز به واسطه خطری است که ممکن است برای هر کشوری داشته باشد.
1200/ تنظیم و انتشاردهنده: علی شریفیانتهای پیام /*


درباره gohari