دکتر ابراهیم صالحی عمران در گفت و گو با ایسنا ضمن بیان این مطلب با اشاره به تاثیر منفی تحریم‌ها بر مراودات بین‌المللی دانشگاه‌ها، اظهار کرد: گروه اول از مربیان دانشگاه فنی و حرفه‌ای به منظور آموزش دوره‌های مهارت آموزی به کشور آلمان اعزام شدند و گروه دوم نیز به زودی عازم این کشور خواهند شد.

وی با تاکید بر اینکه به توسعه تعاملات بین‌المللی اعتقاد دارد، گفت: نمی شود بین دانشگاه‌ها با دانشگاه های خارجی دیوار کشید باید رفت و آمد داشته باشیم و تعاملات مختلفی در حوزه‌های علمی، آموزشی و غیره بین کشورها وجود داشته باشد که متاسفانه جو مسمومی شکل می گیرد که بر این تعاملات تاثیر منفی می گذارد.

رییس دانشگاه فنی و حرفه‌ای خاطر نشان کرد: بارها سیاستمداران ما تاکید نمودند که معتقد به شکل گیری تعاملات بین‌المللی هستند که البته رابطه بر اساس گفت و گوی متقابل در قانون اساسی کشور نیز به عنوان یک امر بدیهی پذیرفته شده است.

دکتر صالحی عمران بر موانع شکل گیری تعاملات بین‌المللی اشاره کرد و گفت: تحریم‌ها و نپیوستن به FATF بر تعاملات بین‌المللی دانشگاه‌ها تاثیر منفی خواهد گذاشت و با توجه به اینکه در کشورهایی نظیر آلمان بیشتر تعاملات علمی و آموزشی از طریق شرکت‌های خصوصی پیگیری می شود و درگیری این بخش بیشتر است قاعدتا منافع آنها ایجاب می کند که به تحریم‌ها نیز توجه کرده و با محدودیت با ما برخورد خواهند کرد.

وی خاطرنشان کرد: در حال حاضر اعضای هیات علمی ما اگر بخواهند در همایش‌ها،‌کنفرانس‌ها و گردهمایی های خارجی شرکت کنند نیازمند تعاملات مالی برای رزو هتل و یا ثبت نام در این مراسمات هستند، اما تحریم ها و حتی عدم تصویب معاهده فوق دردسرهایی را برای آنها ایجاد خواهند کرد و به راحتی نمی توانند پول را به حساب‌های خارجی واریز کرد اما با این حال ما نباید خودمات را در حصار قرار بدهیم بلکه باید برای شکل گیری این تعاملات و رفع موانع تلاش بیشتری داشته باشیم.

رییس دانشگاه فنی و حرفه ای تاکید کرد: این دانشگاه علاوه بر کشور آلمان با کشورهای فرانسه، رومانی و لبنان نیز تفاهم نامه ایجاد کرده است. اما ارتباط ما با کشور فرانسه به دلیل یک سری موانع، هنوز اجرایی نشده است. اگر چه هزینه های بالای این تعاملات نیز بر روند اجرایی کردن آن بی تاثیر نیست.

دکتر صالحی عمران افزود: قرار بر این بود که با دانشگاه سوربن فرانسه در حوزه آموزش های آزاد همکاری داشته باشیم که تلاش می کنیم این قرارداد اجرایی شود و دانشگاه رومانی نیز متعهد شده در رشته مکانیک اتومبیل به مربیان ما آموزش بدهد.

وی در پایان تاکید کرد: مسئولان شرایط را برای توسعه روابط بین‌الملل به ویژه امور علمی و دانشگاهی فراهم کنند ما به این نوع تعاملات بیشتر احتیاج داریم چرا که تحولات علمی وجود دارد و ما باید این موضوع را بپذیریم که تقویت این تعاملات می تواند منشأ اثر مثبت در دانشگاه ها شود در عین حال نیز وجود برخی موانع نباید دلیلی برای این موضوع باشد که دانشگاه ها تحقیقات مستقلی در این زمینه انجام ندهند.

انتهای پیام

دیدگاهتان را بنویسید