به گزارش ایسنا و به نقل از آی ای، هنگامی که می‌بینید حیوان خانگی شما کک دارد، بلافاصله به دنبال درمان آن می‌روید. روش درمانی آن نیز معمولاً شامل استفاده از یک حشره‌کش سنگین است. اما آنچه متوجه آن نیستیم این است که استفاده از آفت‌کش‌ها و حشره‌کش‌ها عواقب طولانی مدتی دارد.

محققان کشف کرده‌اند که حشره کش‌هایی که برای درمان و مراقبت از حیوانات خانگی استفاده می‌شود، اکنون در رودخانه‌های انگلیس خودنمایی می‌کنند و باعث آلودگی آب‌ها و مسمومیت ساکنان آنها و همه کسانی که از نظر معیشتی به آنها وابسته هستند، می‌شوند.

محققان می‌گویند به عنوان مثال، حشره کش بسیار سمی “فیپرونیل”(fipronil) در ۹۹ درصد از نمونه‌های ۲۰ رودخانه در انگلیس یافت شد.

“رزماری پرکینز” از دانشگاه “ساسکس” که رهبری این مطالعه را بر عهده دارد، گفت: فیپرونیل یکی از رایج ترین محصولات کک است و مطالعات اخیر نشان داده است که این ماده به ترکیباتی که برای بیشتر حشرات سمی‌تر از خود فیپرونیل است، تجزیه می‌شود. نتایج ما بسیار نگران کننده است.

این مطالعه جدید در مجله Science of the Total Environment منتشر شده است و تقریباً ۴۰۰۰ تحلیل روی نمونه‌های جمع آوری شده بین سال‌های ۲۰۱۶ تا ۲۰۱۸ انجام شد. “فیپرونیل” و یک محصول تجزیه شده بسیار سمی از آن به نام “فیپرونیل سولفون” به ترتیب در غلظت‌های پنج و ۳۸ برابر بیشتر از حد سمیت مزمن آنها یافت شد.

علاوه بر این، بالاترین سطح آفت‌کش‌ها در پایین دست تصفیه خانه‌های آب انگلیس کشف شده است که نشان می‌دهد شهرها منبع اصلی آن بوده‌اند.

“دیو گولسون” از دانشگاه “ساسکس” و بخشی از تیم تحقیق گفت: این باید ناشی از درمان‌های کک باشد که باعث آلودگی می‌شود و واقعاً هیچ منبع قابل تصور دیگری وجود ندارد.

محققان تخمین می‌زنند که وجود آفت‌کش‌ها در رودخانه‌ها ناشی از شستن حیوانات خانگی و همچنین شنای حیوانات خانگی هستند. محققان انگلیسی می‌گویند رودخانه‌های ما به طور شایع و مزمن به هر دوی این مواد شیمیایی آلوده هستند.

“گولسون” همچنین تأکید کرد که مسئله این است که این مواد شیمیایی به قدری قوی هستند که می‌توانند تأثیر قابل توجهی بر زندگی حشرات در رودخانه‌ها و همچنین پرندگان و ماهی‌هایی که از این منابع آبی تغذیه می‌کنند، ایجاد کنند.

انتهای پیام

دیدگاهتان را بنویسید