به گزارش ایسنا و به نقل از نیوساینتیست‌، شاید یک ماسک ردیاب چشم که ضربان قلب کاربر را نیز اندازه‌گیری می‌کند، به ابزاری برای بررسی واکنش افراد نسبت به اشیایی که می‌بینند، تبدیل شود.

“تریشا اندرو”(Trisha Andrew)، پژوهشگر “دانشگاه ماساچوست در امهرست”(UMass Amherst) و همکارانش، دو الکترود پارچه‌ای ابداع کرده‌اند که امکان بررسی پیوسته حرکات چشم کاربر و ضربان قلب او را تا هشت ساعت فراهم می‌کنند. از آنجا که الکترودها از پارچه ساخته شده‌اند، قابل شست و شو و استفاده دوباره هستند.

این ماسک می‌تواند ابزار خوبی برای بررسی سلامت به خصوص خواب باشد. اندرو ادامه داد: تغییرات حرکت چشم، شاخص مهمی در مرحله خواب است.

اندرو و همکارانش، این ماسک را در ابتدای پژوهش، روی سه داوطلب آزمایش کردند و اکنون از آن برای پژوهش در مورد خواب شبانه استفاده می‌کنند. آنها در این پژوهش جدید، ماسک خود را روی گروه بزرگتری از افراد آزمایش می‌کنند و در کنار آن، پوشاک ردیاب خواب از جمله لباس خواب هوشمند را نیز به کار می‌گیرند تا بتوانند وضعیت خواب و تنفس کاربر را نیز بررسی کنند.

“کریستین هولز”(Christian Holz)، از پژوهشگران این پروژه گفت: ردیاب‌های تناسب اندام که روی مچ بسته می‌شوند، می‌توانند ضربان قلب را ثبت کنند اما این ماسک می‌تواند ضربان قلب و فعالیت چشم را در یک ابزار پوشیدنی ادغام کند تا بینش‌های جدیدی در مورد شرایط پزشکی که به طور متناوب در یک فرد پدید می‌آیند، ارائه دهد. 

این ماسک می‌تواند در تعامل میان انسان و رایانه، کارآمد باشد. اندرو گفت: اگر هنگامی که این ماسک را به چشم دارید، به نمایشگر رایانه خیره شوید، ماسک می‌تواند بگوید که چشمان شما به کدام قسمت از نمایشگر خیره شده‌اند. هنگامی که بررسی حرکات چشم با ضربان قلب همراه می‌شوند، بینش‌هایی را در مورد حالت هوشیاری و عاطفی ارائه می‌دهند. این ابزار می‌تواند در حوزه تبلیغات اینترنتی، کارآیی زیادی داشته باشد.

“جان پاولین هانسن”(John Paulin Hansen)، از پژوهشگران این پروژه گفت: این فناوری را می‌توان در آینده توسعه داد تا کاربران بتوانند تنها به کمک خیره شدن، با رایانه تعامل داشته باشند. بدین ترتیب کاربر می‌تواند بدون لمس کردن و تنها با نگاه خیره خود، دری را باز کند و یا موسیقی که به آن گوش می‌کند را تغییر دهد.

وی افزود: این ماسک می‌تواند کارآیی خاصی برای جراحانی داشته باشد که برای کنترل ابزار، به یک دست اضافه نیاز دارند. در هر حال، بسیار مهم است که این ماسک، روی گروه‌های بزرگتری از مردم آزمایش شود.

این پژوهش، در مجله “Matter” به چاپ رسید.

انتهای پیام

دیدگاهتان را بنویسید