به گزارش ایسنا، باقر لاریجانی با اشاره به توسعه علوم پزشکی طی دهه‌های پس از انقلاب و خودکفایی در تربیت نیروی انسانی این حوزه، گفت: بسیاری از نفرات برتر حوزه علوم پزشکی در داخل کشور مشغول به کار هستند و تحولات چشمگیری را طی این سال‌ها در حوزه‌های مختلف علمی ایجاد کرده‌اند. 


 وی با بیان اینکه کشور ما در سال‌های پس از انقلاب در تربیت نیروی انسانی نظام سلامت تا حد زیادی به خودکفایی رسیده است، اظهار کرد: این نیروها پس از تحصیل وارد عرصه‌های مختلف از جمله آموزش، پژوهش و ارائه خدمات شده و با تلاش‌های خود زمینه توسعه کشور در حوزه‌های مختلف را فراهم آورده‌اند. 


معاون آموزشی وزارت بهداشت با اشاره به توسعه علوم پزشکی طی دهه‌های گذشته، گفت: ۵۰ دانشگاه علوم پزشکی دولتی و ۱۷ دانشکده علوم پزشکی دولتی در کشور تأسیس شده و ۹۳ واحد در دانشگاه آزاد اسلامی نیز رشته‌های مرتبط با علوم پزشکی را تدریس می‌کنند. 


لاریجانی افزود: ۶۵ دانشکده پزشکی، ۴۵ دانشکده دندانپزشکی، ۲۵ دانشکده داروسازی، ۱۹۲ دانشکده پرستاری و مامایی در کشور مشغول تربیت دانشجو هستند. این در حالی است که در هر کشور اروپایی به طور متوسط حدود ۱۰ دانشکده دندانپزشکی وجود دارد. 


وی با بیان اینکه رشد چشمگیری در توسعه علوم پزشکی طی ۱۰ سال گذشته داشته‌ایم، گفت: در این ۱۰ سال، ۲۱ دانشکده دندانپزشکی، ۳۸ دانشکده پرستاری، ۹ دانشکده پزشکی در کشور تأسیس شده است. 


معاون آموزشی وزارت بهداشت با بیان اینکه بیش از ۴ هزار رشته مقطع علوم پزشکی در کشور داریم گفت: این رشته مقاطع به طور عمده در مقاطع تحصیلات تکمیلی هستند و حدود ۲ هزار تا از این رشته مقاطع در ۱۰ سال گذشته راه اندازی شده است. 


رشد ۱۲۰ درصدی دانشجویان علوم پزشکی در برخی رشته‌ها طی ۱۰ سال گذشته


لاریجانی خاطرنشان کرد: حدود ۲۰۰ هزار دانشجو در مقاطع مختلف مشغول به تحصیل هستند و تعداد دانشجویان علوم پزشکی در برخی رشته‌های مورد نیاز کشور در ۱۰ سال گذشته تا ۱۲۰ درصد رشد داشته است. 


وی با تأکید بر اینکه جذب دانشجو در رشته‌های علوم پزشکی با توجه به نیازهای کشور انجام می‌شود و سند برآورد نیروی انسانی نظام سلامت نیز تدوین شده است، گفت: اگرچه اکنون نیز وضعیت نیروی انسانی حوزه سلامت در بسیاری از رشته‌ها بهتر از کشورهای منطقه است، اما با برنامه‌ریزی که در قالب سند برآورد نیروی انسانی شده تا سال ۱۴۰۴ از لحاظ شاخص نیروی انسانی حوزه سلامت به نسبت کشورهای منطقه پیشرفت چشمگیری خواهیم داشت. 


معاون آموزشی وزارت بهداشت پیشرفت‌های حاصل شده در نظام سلامت را حاصل تلاش‌های اساتید و کارکنان این حوزه دانست و اظهار کرد: همکاران محترم، خصوصاً استعدادهای درخشان و افراد برتر حوزه علوم پزشکی کشور با ورود در نظام ارائه خدمات، آموزش و پژوهش تحولات و دستاوردهای شگرفی را طی یک دهه گذشته در حوزه سلامت کشور ایجاد کرده‌اند. 


به گزارش روابط عمومی وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی، لاریجانی در پایان تأکید کرد: به رغم آمارهایی که گاهی ارائه می‌شود و صحت آن نیز جای بحث دارد، درصد بسیار بالایی از افراد متخصص و استعدادهای درخشان حوزه علوم پزشکی زندگی خود را وقف خدمت به کشور کرده‌اند و جهش علمی که طی ۱۰ سال گذشته شاهد آن بوده‌ایم، حاصل تلاش‌های این همکاران در اقصی نقاط کشور است.


انتهای پیام

دیدگاهتان را بنویسید