به گزارش ایسنا، دکتر مریم رفعتی، متخصص ژنتیک و عضو تیم تخصصی مرکز درمان نابارروی و سقط مکرر ابن سینا در ارتباط با  امکان بررسی جامع ژنومیک در جنین قبل از لانه گزینی را با استفاده از تکنیک نسل جدید تعیین توالی (NGS) اظهار کرد: “بررسی‌های ژنتیکی در جنین، دو کاربرد اساسی دارند، نخست در افرادی که سابقه ژنتیکی و معلولیت در خانواده داشته و قصد پیشگیری از تکرار معلولیت دارند. این امر با تکنیک PGD یا تشخیص ژنتیکی پیش از تولد امکان پذیر است. خوشبختانه مرکز فوق تخصصی ابن سینا در این ارتباط بسیار موفق عمل کرده و فرزندان سالم بسیاری با بهره گیری از این تکنیک متولد شده‌اند.”


وی افزود: “کاربرد بعدی ژنتیک که فعالیت شاخص مجموعه ابن سینا است استفاده از تکنیک‌های پیشرفته ژنتیکی است که امکان بررسی تمام ژنومی در تک سلولی بیوپسی شده از جنین را داراست و می‌تواند به صورت همزمان هم بیماری‌های تک ژنی و هم ناهنجاری‌های کروموزومی را در جنین شناسایی کند.


این عضو هیات علمی پژوهشگاه ابن سینا ادامه داد: “بررسی همزمان بیماری‌های تک ژنی و ناهنجاری‌های کروموزومی که به صورت منحصر به فرد د رمرکز ابن سینا انجام می‌شود در افراد دارای مشکلات ناباروری و سقط مکرر که از روش‌های کمک باروری برای فرزند آوری بهره می‌گیرند یا به دلیل سابقه بیماری ژنتیکی و معلولیت متقاضی PGD به همراه PGS جهت افزایش موفقیت درمان کمک باروری هستند، انجام می‌شود. در این روز با کمک تکنیک NGS تمام ژن‌ها تعیین توالی می‌شوند و وضعیت کروموزومی جنین بررسی می‌شود.


بنا بر اعلام روابط عمومی پژوهشگاه ابن سینا، رفعتی ادامه داد: ” یکی از عوامل مهم و تعیین کننده شکست لانه گزینی و عدم موفقیت تکنیک‌های کمک باروری، مشکلات کروموزومی است و استفاده از این روش به افزایش موفقیت تکنیک‌های کمک باروری می‌انجامد.”


در افرادی که سابقه معلولیت در خانواده دارند این دو روش فرصت پیشگیری از معلولیت و افزایش شانس فرزند آوری یا روش‌های کمک باروری را فراهم خواهند ساخت.


انتهای پیام

دیدگاهتان را بنویسید