دکتر امیر زندمقدم در گفت‌وگو با ایسنا درباره تعداد تخلفات پژوهشی  در سال ۱۳۹۸ در دانشگاه علامه طباطبایی گفت: خوشبختانه، تعداد پایان‌نامه‌ها یا مقالاتی که در آن‌ها تخلف علمی رخ داده در دانشگاه علامه طباطبایی، بسیار کم بوده است. بنابه اعلام وزارت علوم، در دانشگاه‌های سراسری تخلفات علمی دانشگاه ما نسبت به دانشگاه‌های دیگر کمتر است.

وی درباره اقدامات پیشگیرانه این دانشگاه در راستای مقابله با تخلفات پژوهشی گفت: ما به دنبال این هستیم که درس اختیاری دو واحدی برای دانشجویان مقطع تحصیلات تکمیلی ارائه بدهیم یا کارگاه‌های اجباری برای این دانشجویان برگزار کنیم. در حوزه مقالاتی که به زبان فارسی نوشته می‌شود نرم‌افزارهایی وجود دارد که مشابهت‌ مقالات با دیگر منابع علمی را بررسی می‌کند و به کمک آن‌ها می‌توان از تخلف‌های علمی پیشگیری کرد اما دانشجویانی که امروزه دارند فارغ‌التحصیل می‌شوند تمایل دارند مقالاتی به زبان انگلیسی منتشر کنند. در حال حاضر در تلاش هستیم تا برای این دانشجویان دسترسی‌های لازم به نرم افزارها را ایجاد کنیم تا بتوانند مقالات خود را پیش از انتشار چک کنند. در خصوص پایان نامه‌ها و رساله ها نیز، ساز و کار همانندجویی وجود دارد.

مدیر امور پژوهشی دانشگاه علامه طباطبایی افزود: در کنار این موارد، کارگاه‌هایی ویژه اعضای هیات علمی برگزار می‌کنیم تا آگاهی را در استادان بالا ببریم چرا که مسئولیت هر آنچه که در پایان نامه یا رساله دانشجویان نگاشته می شود با استادان راهنما است.

زند مقدم درباره کرسی‌های نظریه پردازی دانشگاه علامه طباطبایی گفت: برگزاری کرسی‌های نظریه پردازی هم در سال ۱۳۹۸ وجود داشت که البته آمارهای مربوط به آن تا حدی از سال های قبل از ۹۸ کمتر بود اما با برنامه‌ریزی‌های انجام شده در سال ۹۹ این کرسی‌ها دوباره به سطح مطلوب خواهند رسید.

عضو هیئت علمی دانشکده ادبیات و زبان‌های خارجی دانشگاه علامه طباطبایی با بیان این که حوزه پژوهش، حوزه ای است که در بسیاری از مواقع نیاز به حمایت‌های مالی دارند گفت: در حال حاضر در شرایطی هستیم که همه دانشگاه‌ها مشکلات مالی دارند. مشکلات مالی در حوزه پژوهش در سال گذشته وجود داشته اما چنین نبوده که برنامه‌های ما جلو نرفته باشد. تامین مالی، پشتوانه پژوهش است، مثلا شارژ به موقع گرنت‌ها، یکی از مشوق‌های اعضای هیئت علمی برای فعالیت پژوهشی است که امیدوارم این مشکل به زودی رفع شود.

زند مقدم در توضیح مبالغی که به دانشجویان تحصیلات تکمیلی برای مشارکت در طرح های تحقیقاتی داده می‌شود گفت: اگر دانشجو با استاد در طرح‌های پژوهشی همکاری کند دستمزد دانشجو به صورت توافقی با استاد و بر طبق ساعاتی که دانشجو زمان گذاشته است معین می‌شود اما طرح‌های تشویقی برای دانشجویان نیز داریم که شیوه‌نامه‌ی خاص خود را دارد.

وی در پایان، بیان کرد: حق‌التحقیق استادان ضریبی از حق‌التدریس آنان است ولی برای دانشجویان رقم ثابتی مشخص نشده است و بسته به نوع فعالیت آنها، این رقم متفاوت است. مثلا اگر دانشجویی یک طرح پژوهشی انجام دهد اغلب براساس تعداد ساعاتی که فرد کار کرده است و آخرین مدرک تحصیلی ‌اش مبلغی از سوی مجری طرح به وی پرداخت می‌شود. در خصوص مواردی که دانشجو به عنوان دستیار پژوهشی فعالیت می‌کند بر طبق شیوه‌نامه مصوب هیات رئیسه پرداخت می‌شود.

انتهای پیام

دیدگاهتان را بنویسید