محمدحسین امید، در آیین استقبال از دانشجویان نو ورود که امروز (۲۲ آذر) به صورت ویدئو کنفرانس در دانشگاه علمی کاربردی خوزستان برگزار شد، اظهار کرد: تا چند سال گذشته با توجه به حاکم بودن روحیه مدرک گرایی، آموزش های مهارتی در اولویت مردم و مسئولان نبود. در کل دو دانشگاه فنی و حرفه ای و علمی کاربردی هستند که به صورت مهارتی تدریس می‌کنند. بر اساس برنامه ششم توسعه کشور که اکنون در روزهای آخر اجرای این برنامه هستیم، طبق قانون باید تا پایان اسفند ماه، ۳۰ درصد از کل دانشجویان کشور مهارتی باشند. یعنی اگر حدود ۳ میلیون دانشجو وجود داشته باشد باید یک میلیون نفر در دانشگاه های علمی کاربردی و فنی و حرفه ای تحصیل کنند. در این دو دانشگاه ظرفیت لازم ایجاد شده است، ما تنها در دانشگاه علمی کاربردی می توانیم یک میلیون دانشجو تربیت کنیم اما واقعیت این است که کمتر از ۱۵ درصد دانشجویان کشور در دانشگاه های مهارتی تحصیل می کنند.

به گزارش ایسنا، وی افزود: در گذشته توجه زیادی به دانشگاه های مهارتی نمی شد و متقاضی کمی وجود داشت چرا که نگاه مسئولان و مردم به این دانشگاه ها مثبت نبود. اما اکنون این نگاه مثبت شده است تا حدی که تنها در دانشگاه ما در سه سال اخیر سالیانه بین ۱۰ تا ۱۵ درصد افزایش پذیرش دانشجو داشتیم، درحالی که در سایر دانشگاه ها جمعیت رو به کاهش است. حتی دانشگاه های نظری هم به دنبال ایجاد شرایطی برای انتقال مهارت به دانشجو هستند و دوره های عملی را افزایش داده اند.

وی گفت: در کشور اکنون به جمع بندی رسیده ایم که یکی از راه حل های کاهش بیکاری، آموزش های مهارتی است. اکنون همه بر این باور هستند که دانش آموختگان دوره های نظری نمی توانند به راحتی شغل ایجاد کنند و پیش از آن باید دوره های مهارتی را طی کنند.           

رئیس دانشگاه جامع علمی کاربردی با اشاره به تغییرات ایجاد شده در دانشگاه علمی کاربری، بیان کرد: دانشگاه ما در طول این چند سال فراز و نشیب های زیادی به خود دیده است. در برنامه اول پنج ساله دانشگاه، بازنگری در همه زمینه ها صورت گرفت. در کمتر از ۲ سال توانستیم بیش از ۹۰ هزار مدرس علمی کاربردی را مجددا ارزیابی کنیم و از این تعداد ۲۵ هزار نفر موفق به احراز شرایط دانشگاه شدند. همچنین در این مدت موفق به باثبات کردن وضعیت دانشگاه شدیم. در سال‌های اخیر نیز نزدیک به ۲۰۰ مرکز نوآوری در کشور ایجاد کردیم.

امید با اشاره به توسعه مناسبات بین المللی این دانشگاه، تصریح کرد: در سال های اخیر ارتباطات بین المللی دانشگاه توسعه پیدا کرده و برای اولین بار تعدادی از دانشجویان کارشناسی را برای گذراندن  دوره کارورزی به آلمان اعزام می کنیم که در تاریخ دانشگاه بی سابقه است.

وی در پایان با بیان اینکه دانشجو باید مطالبه گر باشد، گفت: از ابتدای سال تاکنون ۵۰ استارت آپ برگزار کردیم. تا پایان سال جاری نیز حدود ۱۰۰ رویداد شتاب دهنده برگزار خواهد شد.

انتهای پیام

دیدگاهتان را بنویسید