به گزارش ایسنا، دکتر رضا ملک زاده در افتتاحیه همایش علمی مربوط به آغاز طرح کشوری «تعیین جایگاه استفاده از آزمایش NIPT در غربالگری ناهنجاری‌های کروموزومی در سه ماهه اول بارداری» اظهار کرد: با اجرای این طرح در کشور، از تولد نوزادان معلول یا نوزادان مبتلا به بیماری‌های مختلف (قلبی – عروقی، سرطان‌ها و…) جلوگیری به عمل می‌آید.

وی خاطرنشان کرد : پیش بینی می شود با اجرای این طرح کشوری، از تولد بین سه تا پنج درصد نوزادان دارای اختلالات کروموزومی مادران باردار مورد بررسی در طرح، و یک درصد نوزادان تمامی مادران باردار در کشور پیشگیری شود.

معاون تحقیقات و فناوری وزارت بهداشت افزود: در حال حاضر نیز امکانات تشخیصی و بیماریابی پیش از تولد نوزاد در کشور وجود دارد، امکانات ژن درمانی و اصلاح نقص در DNA  در حال گسترش است و با روش‌های تخصصی پزشکی مذکور نیز می‌توان از بسیاری بیماری‌ها در جنین جلوگیری کرد.

دکتر ملک زاده ادامه داد: هم اکنون ۱۰ درصد بستری‌ها در بیمارستان‌ها و ۱۵ درصد سرطان‌ها، به نوعی به مشکلات ژنتیکی مربوط می‌شوند که هزینه زیادی را بر دوش خانواده‌ها و جامعه تحمیل می کند.

 وی با تاکید بر اینکه انجام هر غربالگری در کشور باید ابتدا مورد بررسی و مطالعه علمی قرار بگیرد، گفت:  تیم تحقیقاتی طرح کشوری « تعیین جایگاه استفاده از آزمایش NIPT در غربالگری ناهنجاری‌های کروموزومی در سه ماهه اول بارداری» که با مشارکت چند دانشگاه بزرگ علوم پزشکی  از امروز در ۹ استان و شهرستان کشور اجرا می شود، نتایج اجرای طرح را مورد بررسی قرار می دهند تا در صورت کارآیی طرح، منجر به تدوین پروتکل مربوطه و اجرای آن در کل کشور شود.

وی همچنین با ارائه گزارشی از وضعیت ارتقای سلامت جامعه ایران طی چهار دهه گذشته، دستاوردهای مثبت نظام سلامت در ایران را برشمرد و ضمن مقایسه‌ای میان وضعیت ایران با کشورهای دیگر، تشریح کرد: قبل از پیروزی انقلاب اسلامی، نرخ مرگ و میر کودکان زیر پنج سال در کشور، ۱۲۰ بود که هم اکنون به رقم ۱۶ ، کاهش یافته است.

معاون تحقیقات و فناوری وزارت بهداشت افزود: شاخص امید به زندگی میان بزرگسالان ایرانی از بسیاری کشورهای دنیا بیشتر است، به طوری که در زنان ۸۱ سال و در مردان، ۷۶ سال ارزیابی شده است و حتی روند افزایش قد در بزرگسالی جمعیت ایران طی دو یا سه دهه گذشته، بیشتر شده که بهبود تغذیه و اجرای برنامه‌های ویژه در مدارس می تواند دلیل این روند رو به رشد باشد.

 ملک‌زاده پایان سخنانش تصریح کرد: این آمارها نشان‌دهنده آن است که در هر زمینه‌ای که برنامه‌ریزی و کار شود، وضعیت بهبود می یابد که تولد نوزادان با اختلالات ژنتیکی نیز از آن جمله هستند. با تشخیص زودرس و اقدامات پیشگیرانه می توان به نتایج ارزشمندی دست یافت.
وی ابراز امیدواری کرد چند مرکز ویژه  ژن درمانی در کشور فراهم شود تا بتوانیم مانند کشورهای پیشرفته دنیا، در زمینه درمان برخی از بیماری ها همچون هموفیلی که امکان بهبودی تا ۷۰ درصد را دارد، قدم هایی برداریم.

به گزارش روابط عمومی دانشگاه علوم بهزیستی و توانبخشی، اجرای طرح کشوری « تعیین جایگاه استفاده از آزمایش NIPT در غربالگری ناهنجاری‌های کروموزومی در سه ماهه اول بارداری»، از امروز (اول اسفندماه جاری) ، با حمایت معاونت تحقیقات و فناوری وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی، از سوی دانشگاه علوم بهزیستی و توانبخشی و با همکاری موسسه پزشکی نسل امید و دانشگاه‌های علوم پزشکی تهران، شهید بهشتی و اصفهان  در ۹ استان و شهرستان (تهران، اصفهان، خراسان رضوی، چهارمحال بختیاری، همدان، قزوین، البرز و گیلان و همچنین شهر کاشان)  آغاز شد و طی یک سال آینده، در قالب این طرح ملی، وضعیت سلامتی جنین  ۱۰ هزار و ۳۰۰ مادر باردار، با انجام غربالگری ناهنجاری های کروموزومی در سه ماهه اول بارداری (آزمایش ساده خون، سونوگرافی و …) ، مورد بررسی دقیق قرار می گیرد.

انتهای پیام

دیدگاهتان را بنویسید